Gösteriş Kurbanları: Hayvanları Giymek Acı ve Izdırap Giymektir

Ocak 2011. Avcı, tilkinin göğsüne ve ciğerlerine basarak onu ezerek öldürüyor.

Bu masum zavallının göğüs kemikleri insanın dizi kullanılarak kırılmış.

Bir dağ aslanı yavrusu yakalandıktan sonra sopayla sindirilmiş durumda.

Marc Bekoff

Etoloji Yazıları

Öncelikle bu yazının korkunç özünden dolayı özür dilerim, öte yandan  kürk endüstrisinin korkunçluğu ile ilgili gerçeği öğrenmek de yaşamsal bir öneme sahip. Born Free son zamanlarda ABD’deki kürk kapanlarının inanılmaz zulmü ile ilgili bir rapor yayınladı. Görünen o ki hayvanlar için durum son derece dehşet verici ve korkunç, insanın havsalasının alamayacağı kadar hem de. Bir çok canlı gaddarca davranışlara maruz kalıp bacak kapanlardan göğüs kafesi ezme, suda boğma,  boğazlama ya da tuzağa düşürme yöntemleriyle öldürülüyor. Kürk kapanları hakkında çok az yasal düzenleme var, bu sayıca az düzenlemeler ya çok az bir tetkikle ya da hiç umursamadan ihlal ediliyor. Ayrıca çok fazla sayıda “zayiat” var; çünkü hedef olmayan hayvanlar da rutin bir şekilde öldürülüyor.

Bir insan birisini giymeye karar verdiğinde, bu bir seçimdir, neyi giydiği değil kimi giydiğine dair bir seçimdir. Birisinin vücudunu sıcak tutmak ya da gösteriş merakı adına gereksiz yere  ölmüş bir hayvan giymeyi seçmiş oluyorlar insanlar. Ve, bunu yapmalarına hiç gerek yok.

Kürkünün işe yaramayacağına karar veren avcı bu güzel çakalı atmış…


Suda boğarak öldürülen hayvanlar

Kürkü kullanılmayan (Çin ya da Kore’de olmadığı için büyük olasılıkla) zavallı bir kedi de kablo kapanına yakalanınca boğularak ölmüş.

Çeviri:CemC

Gösteriş Kurbanları: Hayvanları Giymek Acı ve Izdırap Giymektir” üzerine 9 yorum

  1. normalde yazının olduğu adresi kopyalayıp facebookta yapıştırınca oluyor.twitter için nasıl oluyor bilmiyorum.tam çözemediğim şeyler açıkçası.

   Beğen

 1. evet twitter’de ve facebook’ta kopyalayıp yapıştırarak paylaşabiliyoruz ama özelikle twitter için çok yer kaplıyor sayfa linki ve başlığa yer kalmıyor. ayrıca bu çok gerekli ve büyük bir boşluğu dolduran sitenin tüm sosyal paylaşım portallarında hızlı ve rahatça paylaşılması için “paylaşım linki uygulaması” eklenmesi elzem diye düşünüyorum. teşekkür ederim…

  http://www.yardimx.com/haber/yazilim-ve-oyun/wordpress-twitterda-paylas-butonu-twitter-paylasim-linki-ekleme.html

  Beğen

 2. evet twitter’de ve facebook’ta kopyalayıp yapıştırarak paylaşabiliyoruz ama özelikle twitter için çok yer kaplıyor sayfa linki ve başlığa yer kalmıyor. ayrıca bu çok gerekli ve büyük bir boşluğu dolduran sitenin tüm sosyal paylaşım portallarında hızlı ve rahatça paylaşılması için “paylaşım linki uygulaması” eklenmesi elzem diye düşünüyorum. teşekkür ederim…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.