Hayvan Özgürlüğü Olsun, Ama Çok da Fazla Olmasın

Ronnie Lee

Arkangel/1990

Çoğu kez hayvan hakları eylemcileri dirikesime, fabrika  çiftçiliği, kürk ticareti vb.ne  karşı yürüttükleri sürekli mücadeleleri sırasında hayvanların çevre yıkımı sonucunda nasıl büyük bedeller ödediğini görmezden geliyorlar. Dirikesim laboratuarları ve fabrika  çiftlikleri insan Reich’ının toplama kampları olabilir;  ama onlar bir anlamda hayvanların maruz bırakıldığı cezalandırma biçimlerinde aysbergin sadece en üst kısmını oluşturuyorlar, bunlardan kurtulmak da hayvanlara özgürlüklerini geri vermenin sadece bir kısmını oluşturuyor. Çevre yıkımından kaynaklanan acı ve zulüm çok fazla.

İnsan emperyalizminden bahsetmek iyi olur. Gezegenden yeteri kadar bir kısıma el koymaktan memnun olmayan insan türü akla gelen her yeri işgal edip normalde başka canlılara ait olan arazileri kullanılamaz hale getirdi. Belki de dile getirilen en kötü kelimeler “gidin ve çoğalın” olmuştur. NazilerinLebensraum’una benzer bir şekilde dünyanın insanlar tarafından işgal edilmesi yönünde yapılmış bir çağrı söz konusu. Bu yüzden dirikesim laboratuarlarının , fabrika çiftliklerinin sona ermesi asla tam anlamıyla yeterli olmayacak; çünkü hakiki “düşmanın” işgalinden kaynaklı adaletsizlik ve zulüm devam edecek. Gerçek hayvan özgürlüğü sadece işgalcilerin kurbanları için inşa ettiği  Dachau ve Buchenwald kamplarının yıkılması ile gerçekleşmeyecek; insan türünün işgal öncesi sınırlara geri çekilmesinin talep edilmesiyle gerçekleşecek.

Bu yüzden, pratik anlamda , bunun anlamı nedir? Bu, çevre kirliliği ve buna sebep olan endüstri toplumlarının sona ermesi anlamına geliyor. Mesela araba gibi özel mülkiyetin sona ermesi anlamına geliyor. Haşere ilaçları, suni gübreleme ve diğer zehirlere dayanan tarım metodlarının sonu anlamına geliyor. Geniş bileşik kentlerin ve şehirlerin sonu anlamına geliyor, bu şehirler bir çok vahşi hayvan türü için çöl gibi bir anlam taşıyor. Ayrıca bu hayvan türlerine  çok az yaşam alanı bırakan büyük ölçekli tarımcılığın da sonu anlamına geliyor. Ve belki de hepsinden önce, insan türünün nüfusunda çok ciddi bir azalma anlamına geliyor. Radikal Amerikalı çevre grubu EarthFirst! dünyadaki ideal insan nüfusunun 50 milyon (ELLİ MİLYON) olması gerektiğini hesaplamıştı. Bugün bu sayıdan çok daha fazlası sadece İngiltere’de yaşıyor.

Bu yüzden gerçek hayvan özgürlüğü insan zulmünün en uç noktalardaki aşırılıklarına yönelik basit müdahaleler gerektirmiyor, çok yaygın ve radikal değişiklikler aracılığıyla hayatımızı komple değiştirmek istiyor.  Diğer canlılara adil davranmaya hazır tek insan toplumu örneği, şehir ya da kasabalarda değil de insanların küçük topluluklar halinde yaşadığı, merkezî bir özellik arz etmeyen, sanayileşmeyen ve küçük ölçekli organik (veganik) çiftçilik metodları uygulayan ve insan nüfusunda (elbette insancıl metodlarla) önemli bir düşme sağlayabilmiş bir toplumdur.

Ne yazık ki, btün bunların hepsi  hâlâ işlerini, ev eşyalarını ve şımarık veletlerini isteyen “hayvan korumacılar” için biraz fazla olabilir. Ama yarım bir özgürlük asla özgürlük değildir. Hayvan hakları hareketinin kendini bugüne dek uzanılmayan noktalara erişecek şekilde genişletmesi gerekiyor. Kirlilikle, sanayileşmeye ve yaşam alanlarının yok edilmesine karşı da mücadele edilmek zorunda.

İşte bu yüzden hem Yeşil hem de diğer çevre gruplarıyla el ele vermek zorundayız, sadece kendi çocuklarımız ya da  torunlarımız için daha iyi bir dünya yaratmak değil,  diğer hayvan ve canlılara da özgürlük, adalet ve hayat hakkı tanımak  için yapmalıyız bunu.

Çeviri:CemCB

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.