Maymunlar Hayvanat Bahçesinden Kaçmak İçin Taş Aletler Kullandı

 

Alet kullanma yeteneğinin insanlar ve insan türünden olmayan primatlar arasındaki önemli bir ortak nokta olduğu söylenir- görünüşe göre özgür olma arzusu da öyle. Bir iki gün önce, sabahın erken saatlerinde sekiz adet başlıklı maymun Brezilya’daki bir hayvanat bahçesinde oldukça zeki bir şekilde kaçmayı başardı. Küçük tesiste çalışanlar tarafından büyük bir şaşkınlıkla karşılanan olayda cesur maymunların hayvanat bahçesinin hemen yakınlarındaki ormana kaçmadan önce kilitli tutuldukları bölmeden çıkabilmek için taş kullandıkları öğrenildi.

Brezilya’nın Parana eyaletindeki hayvanat bahçesinden kaçan sekiz maymundan sadece dört tanesi şu ana dek yakalanabildi. Tesis koordinatöre Gladis Dalamina kaçma olayından sonra etrafa yerleştirilen, meyve dolu tuzaklarla üç maymunun yakalandığını söyledi. Dördüncü maymun ise kaçma olayından bir gün sonra yakınlardaki bir restauranta girdiği sırada yakalandı.

Restaurant sahibi “buralar orman değil, bu yüzden maymunların buraya girmesi şaşırtıcı oldu” dedi.

Dalamina kendisi ve ekibinnin kaçakların geri kalanını ele geçirmek için çabalayacağını ama aslında kaçışı planlayan maymunu çoktan ele geçirdiklerini söylüyor, elebaşı ise Ceara adında yaşlı bir maymun ve kız arkadaşı Amarela. Yetkililere göre maymunların hayvanat bahçesinden ilk kaçma girişimi değil bu; ancak bir taş alet kullanma metodu ise bugüne dek kullandıkları en şaşırtıcı ve etkili metod olmuş.

“Onların işi kaçmak. Bizimkisi yakalamak”

Başlıklı maymunların en zeki yeni dünya maymunları olduğu kabul ediliyor, bu hayvanlar taş aletler kullanma konusunda büyük bir yetenek sergiliyorlar. Araştırmacılar doğal ortamlarında başlıklı maymunların kayaları bir araya getirip onları uzaklardan yuvalarına kadar taşıdıklarını ve taşları kullanarak katı kabuklu yemişleri kırabildiklerini gözlemlediler. Bu yetenek ise genç maymunlar yaşlı maymunları izlerken kuşaktan kuşağa aktarılıyor.

Aynı alet kullanımını kilitleri kırmak için kullanmaksa esaret altında olmalarının getirdiği çıkmazı çözmek için mantıklarını sıradışı bir şekilde kullandıklarını gösteriyor. Daha önemli olan ise, belki de, eylemlerin özünü oluşturan şu şey: yani özgür olma arzuları.

http://drstevebest.wordpress.com/2012/01/13/lmonkeys-devise-a-tool-to-break-out-of-zoo-in-brazil/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.