Mezbahadaki İnsan.

Melanie Joy, Ph.D.

“Et uzun süredir rahat rahat sömürme özgürlüğünü simgeliyor.”

–                     Nick Fiddes, “Et:Doğal Bir Sembol” kitabından

Toptan kesim tesislerinde çalışan nice işçi aslında Latin Amerika ve Asya’dan gelen kaçak göçmenlerden oluşuyor, bu insanlar neredeyse hiçbir eğitim almıyorlar. Eric Schlosser bir mezbaha işçisi ile görüştü, işçi Schlosser’a şunları söyledi: “hiç kimse benim eğitim almama yardım etmedi- bıçak nasıl kulanılır gibi mesela…bu yüzden işi nasıl yaptıklarını izleyip aynısını yapıyoruz biz de”.

Tamamen hazırlıksız oldukları bir iş için performans ortaya koymak zorunda kalmalarının yanı sıra bu  işçiler hem sömürücü, hem tehlike dolu, sağlıksız ve şiddetli bir ortamda bulunuyorlar. Her saatleri ölümün kol gezdiği, son derece stresli bir çevrede geçiyor ve bundan dolayı acı çekiyorlar- dakikada 23 tavuk öldürdüğünüzü düşünün, günde toplam 25 bin tavuk!

Cow restrained for stunning

Mother Jones dergisiyle yaptığı bir röportajda Schlosser üretim hattını acımasız ritminden şöyle bahsediyordu:

“Toplu kesim tesislerindeki altın kural şudur: “Zincir Asla Durmamalı”…Üretimin önünde hiç bir şey duramaz, ne birmekanik başarısızlık, ne bir bozulma ne bir kaza…Forklift kazaları, testerelerin aşırı ısınması, işçilerin düşürdüğü bıçaklar, işçilerin kendilerini kesmeleri, işçilerin yere yığılıp bilincini kaybetmesi, yanlarından cesetler geçip gidiyor, ve zincir devam ediyor…bir işçi şöyle söyledi bana, “mezbaha  işçileri gördüm, zevkle haykırıyorlardı çünkü tam da damara sokmuşlardı bıçağı, yani nerdeyse bayılacak durumdalardı ve sonra öteki adam geliyor, elinde çamaşır suyu, yerdeki kanı temizleyecek, ama zincir hiç durmuyor, hiç durmuyor””.

Shackled chickens

Toptan kesim yerleri ABD’deki en tehlikeli iş, ayrıca en şiddet dolu iş. Örneğin; işçiler dişlerinin taşıma bantına götürülen bilincini kaybetmemiş hayvanlar tarafından tekmelenmemesi için hokey maskesi takıyor. İş Güvenliği ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan raporlardaki kaza isimlerine bir bakın: Bıçak Darbesiyle Boynu Kesilen İşçi. Gözüne Kanca  Saplanan İşçi. Et Düzelticiye Yakalanan İşçinin Kolu Kesildi. Zincire Takılarak kafası Kopan İşçi. Başı Et Şişirme Makinesinde Ezilen İşçi. Barsak Pişirici Makinesinde Ölen İşçi.2005 yılında Huma Rights Watch adlı insan hakları örgütü ilk kez ABD et endüstrisindeki korkunç çalışma koşullarının temel insan haklarını ihlal ettiğine dair bir rapor yayımladı.

nonhumanslavery.com

Mezbahadaki İnsan.” üzerine bir yorum

  1. Kendileri ne kadar kıymetli. Hokey maskeleri, dizlikler vs. En çok da kafası kopan işçi beni sevindirdi. En iyi kasap ölü kasaptır. Alayının Allah belasını versin pislik, cahil, hain herifler. Vicdanlı olmanın eğitimle ne ilgisi var. Orada zavallı günahsızların boğazlarını bıçaklamaktan zevk almanın eğitimle bir alakası olabilir mi, ya da nerede nasıl yaşadığı veya hangi ülkeden geldiğiyle?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.