Katliam Gemide Başlıyor…

Australian sheep being unloaded in Kuwait.

Avustralya’dan Kuveyt’e gönderilen koyunlar gemiden indiriliyor.

Ruth Pollard

Unutması çok kolay ama bu filmi daha önceden görmüştük biz. Bir hayvan hakları grubu Kahire’deki mezbahalarda büyükbaş hayvanların öldürülmeden önce tendonlarının kesildiğini filme çektiğinde, 2006 yılıydı ve Avustralya  Mısır’a yedi ay boyunca büyükbaş hayvan nakliyatını askıya almıştı. Şimdi ise Endonezya’dan bir zulüm görüntüsü var, izlemesi gerçekten korkunç.

Ama işte bu aslında hikâyenin finali- yani katledilmeleri. Bütün o dehşet içinde,  bu finalden önce yaşanan yolculuğun gaddarlığını görmezden gelmek çok kolay.

2000 yılından beri Avustralya’dan Orta Doğu’ya ve Asya’ya götürülen 47 milyon koyundan NEREDEYSE YARISI yollarda ölüyor. Tabii buna ortalama ölüm oranı gibi terimlerle bakmak daha kolay- Tarım, Balıkçılık ve Ormancılık Bakanlığı’na göre bu senenin % 0.89’u.

Sayıca daha az olsa da büyükbaş hayvan ölümleri de gene bir katliam olduğunu gösteriyor- geçen on yıl içinde ihraç edilen 8,5 milyon büyükbaş hayvandan 12,439 tanesi Avustralya’dan mezbahaya giden yolda öldü, buradaki ortalama ölüm oranı ise % 0.14.

ABC televizyonunun Four Corners programının büyükbaş hayvanların öldürülmeden önce işkence görüp istismar edildiğini gösteren görüntüleri yayınlanınca, federal hükümet Avustralya hayvanlarının 12 Endonezya mezbahasına ihraç edilmesini yasakladı.

Hayvan aktivistleri bu yasağın hayvanların Endonezya’ya gider gitmez öldürülecekleri gerçeğini değiştirmeyeceğini söylüyor.

Bu arada İşçi Partisi vekilleri büyükbaş hayvanların Endonezya’ya gönderilmesini tamamen askıya alınması için bastırıyor.

Endüstri ise yasak yüzünden çiftçilerin yaşam kaynaklarının yok edilmiş olacağını ileri sürüyor. Dünyanın en büyük beş büyükbaş hayvan ihracatçısından birisi olan endüstride 13, 000 Avustralyalı çalışırken ekonomiye ise 1,8 milyar dolarlık bir katkıda bulunuyor.

Gerçekten de Live Export Care adlı websitelerinde endüstri “büyükbaş hayvan nakliyatını yasaklamanın hayvan refahını artıracağını sanmak ancak naifliktir. Aslında Avustralya’nın diğer ülkelerdeki çalışmaları olmasa küresel anlamda refah standartları büyük bir düşüş yaşar” şeklinde bir açıklama yapıyor.

Et ve Çiftlik Hayvanları Avustralya Başkanı Don Heatley endüstrinin Endonezya’da yapılması gereken bir çok şey olduğunu kabul ettiğini ve görüntülerdeki davranışın hiç kimse tarafından hoş karşılanamayacağını söylüyor.

“Büyükbaş hayvan ihracatı endüstrisi Four Corners programında ortaya çıkan görüntülerdeki tesisleri soruşturacak ve yanlışların düzeltilmesi için gereken şeyleri yapacak, geçen hafta ortaya çıkan görüntülerdeki dört tesis konusunda neler yapıldıysa aynen tekrar edilecek”.

Liberal senatör Gary Humphries ayrıca hayvan ihracatının tamamen durdurulmasına destek vererek “bir şeyler yapıyor gibi görünmenin” bu sistemli zulmü durdurmayacağını söyledi.

Bağımsız vekillerden Andrew Wilkie ve Nick Xenophon ise hem parlamentoya hayvan ihracatını 3 sene içerisinde tamamen yasaklaması  için yasal düzenleme yapılması konusunda çalışacaklarını söylüyor. Vekiller hayatları hayvan ihracatına bağlı çiftçilerin ekonomik durumlarının korunması için ise gerekli düzenlemelerin de yapılacağını belirtiyorlar.

http://www.smh.com.au

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.