“ÖZGÜRLÜKTEN ASLA TAVİZ VERMEYİN…”

 Dr. Steve Best’in bir röportajından…

“Zarar vermemek yeterli değildir ifadesi en temel etik prensibidir . Aktif olarak iyi olanı yapmalısınız. Bu yüzden fabrika çiftçiliğinden, ve deri endüstrisinden, ilaç endüstrisinden vegan olacağınız noktaya dek geri çekilirseniz, lütfen moral anlamda hem sağlam hem de emniyette olduğunuzu düşünerek kendinizi kandırmayın. Neden? Çünkü ilk adımı attınız evet, ama tek adım değil bu. Veganizmin bir hayat tarzı olarak görülmesini çok ciddi olarak küçümsüyorum; çünkü bu, yeterli olanı yapmamak demektir.  Evinizin sınırları içerisinde kalıp Thai restaurantlarına gelip giderek yaşayarak, bu şeytani kötülük sitemlerine aktif olarak karşı koyduğunuzu düşünemezsiniz.

Hepsine aktif olarak karşı koymalı ve dozu giderek artarak radikal seviyelerde müdahale etmek zorundayız. Neden? Çünkü hayatın ve bu dünyanın yok edilmesi ve baskı altına alınması da dozu giderek artan bir şekilde radikalleşiyor. Daha çok yapmak zorundayız, buna direnmek için daha güçlü ve sert taktiklere ihtiyacımız var.

 “Ve böylece daha çok evrim geçirdiğimi hissetmeye başladım ama yeterince bir şey yapmadığımdan da korkuyordum hep. Daha çok dahil olmam gerektiğini, protestolara daha çok katılmak zorunda olduğumu anladıktan sonra protestoların da bir kontrol biçimi olduğunu gördüm, iktidar ve tahakkküm sistemlerine müdahale etmenin başka yollarını bulmalıydım. Doğrudan eylemlere başladım. Ve ardından sadece hayat tarzı veganları olarak, bireyler olarak değil, toplumsal hareketler ve direniş hareketlerinde politik varlıklar olarak bulunmamız gerektiğini anlamaya başladım, aktif olarak  içinde yaşadığımız bu tımarhaneyi daha sürdürülebilir, daha aklı başında bir şeye, ait olduğumuz bir topluma ya da bir insan yaratımı demekten gurur duyacağımız bir şeye dönüştürmek için aktif olarak çalışmak zorunda olduğumuzu anlamaya başladım.”

Görüyorsunuz ya, anahtar burada, Moral Kopernik Devrimi adını verdiğim şey ancak şunu anladığımızda gerçekleşebilir: dünya bize ait değil, biz dünyaya aitiz. Ve ait olduğumuz daha geniş ve büyük bir toplum içerisinde yaşıyoruz. Bu toplumda ne türden roller oynadığımızı sorarsanız … bu eşit toplumda- bu gezegene yayılmış toplumda iyi yurttaşlar olup olmadığımızı sorarsanız eğer… Barbarız hepimiz. İşgalciyiz. Yağmacıyız. Hayata karşı kasaturalarla oyun oynayan şeytani bir kötülükle dolu faşistleriz. Bu gezegenden kendimizi geri çekmek zorundayız. Sayımızı, darbemizi azaltmak zorundayız, bu güzel gezegenin çeşitliliği içerisinde serpilmesi ve ayak izini yeniden kazanabilmesi için diğer türlere izin vermek zorundayız.”

cem

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.