Veganizm: Kaybedemeyeceğimiz Bir Savaş

Dr. Steve Best

30 yıldır kitap yayınlıyorum. 30 seneden uzun süredir vejetaryen ve veganım. 30 senedir bütün toplumsal hareketlerde ve davalarda bir aktivist olarak yer aldım. Bir devrimde  insan olarak, bir toplum olarak , vegan ve hayvan aktivistleri olarak, bir hareket olarak  nerede bulunduğumuz konusunda bazı sonuçlara  ulaşmış bulunuyorum.

Hem iyi hem kötü haberlerim var size.

İyi haberim şu: veganlar olarak gelecek açısından inanılmaz bir önemimiz var. Veganlar olmadan bir gelecek olmayacak. Sol, artık veganlar olmadan ya da hayvan hakları aktivistleri olmadan devrim yapamaz. Tek bir türü diğer bütün türleri sömürerek özgürleştirmek, devrim filan değildir. Solcular ve ilerici hareketler hayvan hakları meseleri, sağlık ve beslenme biçimleri, hürmet ve saygı etiği konusu, ekoloji ve sürdürülebilirlik konularında veganizmin oynadığı rolü kavrama açısından bundan daha geri gidemezler artık.

Çevreciler “sürdürülebilir” şekilde yapıldığı ve hayvan nüfusları bozulmadığı sürece hayvanları öldürmeye, hayvanları avlamaya ve hayvanları yemeye inanıyorlar. Ama bizler her bir canlının, his ve duygu sahibi yaşam sahiplerinin değerine inanıyoruz, bu konuda bir benzerimiz daha yok.

Bu yüzden artık veganizm olmadan bir geleceğimiz olamaz, veganizm olmadan gezegende ekoloji ya da sürdürülebilirlik söz konusu olamaz. Bilim adamları sınırlı kaynaklarımız olduğunu söylüyor bize. Ama sanki M.Ö 6.yüzyılda yaşıyormuşuz gibi sınırsız bir değişim modeli sürüyoruz ortaya. Bilim adamları, çok küçük bir fırsatımız var, diyor.

Veganizmin toplumsal bir direniş hareket olması gerektiğini,  evde değil de sokaklarda olmamız gerektiğini söylerken çok mu ileri gidiyorum?

İngiltere’de insanların yaptığın şeyin aynısını yapmamız gerek: kendimizi mezbahaya hayvan taşıyan kamyonların önüne koymalıyız, kollarımızı mezbahaların etrafında sarmalıyız. Kapıları, pencereleri kırmalıyız ! Sürüp giden soykırımı durdurmalıyız; bir direniş hareketi olmalıyız!

Yasaları çiğnemeye başlayın! Sivil itaatsizliği başlatın, sivil itaatsizliğe katılın!

SİVİL İTAATSİZLİK!

İyi vatandaşlar olmayı bırakın. Yasayı siktir edin!

Yasalar yanlış olduğunda, doğru olan şey, onu çiğnemektir!

Hâlâ radikal mi geliyorum size? Oysa ben sadece Gandi ve Martin Luther King’den alıntı yapıyorum, onlar bizim kahramanımız değil mi? Onlara hayran değil miyiz? Onlar nasıl değişim yaratılacağı konusunda bir paradigma görevi görmüyorlar mı? Onları ve onların sözlerini alıntılıyoruz ama asla eylemlerini takip etmiyoruz. Eğer eylemlerimizde Gandi ve Martin Luther King’i takip edebilseydik, o zaman toplumsal bir direniş hareketimiz olurdu. Mutfaklarda değil, sokaklarda olurduk.

O halde diğer hareketlerle aramızda  köprüler kurmamız gerek; bir diyalog başlatmalı ve elimizi uzatmalıyız. Onların gücü bizim gücümüz, onların kalabalığı bizim kalabalığımız, onların çeşitliliği bizim çeşitliliğimiz  çünkü.

Ve hepsinden  önemlisi, gerçeklerle yüzleşmemiz gerek. Bu vegan balonundan çıkıp banka endüstrisinin ne yaptığına bakmamız gerek; IMF’e, Güney yarım kürede ne olup bittiğine, şirketlerin ve hükümetlerin ne yaptığına bakmamız gerek. Bilime, ekolojik gerçeklere  önem vermemiz gerek. Nasıl hayvanlara  işkence edilen bir video izlemek istemiyorsak aynen o şekilde bilimi görmek istemiyoruz.

Vizyonumuzu genişletelim, toplumsal dünyayı anlayalım, çevresel anlamda dünyayı anlayalım, ve sadece süpermarkette  olmasın bu; gerçeklerle yüzleşecek kadar güçlü olun; bu gerçeklerin teslim olmak  için değil, daha sıkı mücadele etmek için sizi motive etmelerine izin verin. Çünkü anlamadığınız bir sorunu değiştiremezsiniz.

Çeviri. Cem

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.