Tuzla ve Pendik’te Sokak Köpekleri Toplatılıp Çin’e mi Gönderiliyor?

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Hülya Yalçın’ın “acil” geçtiği nota göre Tuzla VePendik‘te köpekler toplanarak bir gemiyle Filipinler‘e gönderilecek ihbarı alındı.

Hülya Yalçın tarafından geçilen notta, “Az önce telefonuma gelen ihbar üzerine deniz polisi ve liman polisi ile görüştüm. Maalesef bilgiler doğru. Ancakgemilerin karaya demir atarak bağlanması halinde kara yerel emniyeti görevli olduğu için onlar müdahale edemiyor. Yarın ilk iş Tuzla Kaymamakamlığı, PendikKaymakamlığı ve Emniyet İlçe md.lerine yazı yazarak, hatta bizzat gidip başvurarak durumu bildirmek gerekiyor. Ayrıca Tuzla ve Pendik bölgesinde sokaklardaki köpekleri toplayan ve 50 lira 100 lira karşılığında bu tayfalara yiyecek olmak üzere satan gençlerden kurulu ekipler olduğu bilgisi geldi. Şu an gerekli yasal yolların tamamını devreyesokabilmek için yapılacakları toparlamaya çalışıyorum. Erken saatte duruşmam var ama bütün gece bunu toparlayacağım” ifadeleri yer aldı.

İnternet sitemize gelen bir başka ihbarda ise söz konusu geminin isminin “thea_K” olduğu bilgisi verildi.

HABERTURK.COM’un ulaştığı emniyet yetkilileri, ihbarı doğrularken ihbarcının verdiği bilgi doğrultusunda yapılan ilk incelemelerde bahsi geçen gemiye rastlanmadığı fakat araştırmaların sürdürüldüğü bilgisini verdi.

Haçiko isimli hayvan hakları kuruluşu yetkilileri olay yerine gitti. Birçok aktivistin emniyet ve diğer yetkili kurumları telefon ve mail yağmuruna tuttuğu belirtiliyor.

HAÇİKO SAVCILIĞA GİTİ
Hayvan hakları derneği Haçiko’nun yetkilisi Okan Oflaz HABERTURK.COM’a, hayvanseverlerle birlikte suç duyurusunda bulunmak üzere savcılığa gittiklerini, çünkü mevcut durumda bahsi geçen gemiye alınmalarının sözkonusu olamadığını, bu nedenle de gerekli yasal prosedürü takip ettiklerini açıkladı. Oflaz, Deniz Koruma’nın olayı doğruladığını da ekledi.

Bölgede toplanan hayvan hakları aktivistleri arasında geçtiğimiz günlerde kendi beslediği 150 köpeğinin bir anda kaybolduğunu söyleyen hayvanseverin de bulunduğu gelen bilgiler arasında.

Ayrıca Haciko uyesi Zuhal Ardahanli tarafından konuyla ilgili bilgilendirilen Orman Bakanlığı Su İşleri Daire Başkanı Nurettin Taş’ın emniyete konunun soruşturulması talimatı verdiği belirtiliyor.

ANKARA ALARMA GEÇTİ!
Okan Oflaz ise ilerleyen saatlerde HABERTURK.COM’a verdiği bilgide Orman ve Köy İşleri Bakanlığı ile Koruma ve Güvenlik Bakanlığı’nın harekete geçtiğini, görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.
Geminin limandan ayrıldığı yönünde gelen bilgilere rağmen gemiyi geri döndürmeye çalıştıklarını söyleyen Oflaz, konuyla ilgili Ankara’nın takipte olduğuna da dikkati çekti.

SAAT: 16.39 itibariyle: Hayvan hakları savunucusu Gizem Kükrer’in açıklaması: “Liman Başkanı ile şimdi görüşmeden çıktık. Buradan Pazar günü hareket etmiş Theak adında Filipinli bir gemi var. Geminin içinde Filipinli ve Koreliler varmış. Gemi şu an uluslararası suda seyrediyor ve durdurularak içinin aranması için yol aranıyor. Kötü haber, eğer köpekler içindeyse bu geminin, biz onlara müdahale edene kadar yok edilebilirler. Çare arıyoruz”

HAYVİST: İHBAR DOĞRU DEĞİL, PROVOKASYON
Öte yandan, bir diğer hayvan hakları derneği olan Hayvist ise Facebook sayfasından ihbarların doğru olmadığı, hayvanlarla ilgili son yasal düzenlemelerin provoke edildiğini duyurdu.

TUZLA BELEDİYE BAŞKANI: BÖYLE BİR ŞEY YAPMAK İSLAMİ DEĞİL
Konuyla ilgili açıklama yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, şunları söyledi: “Sosyal medyada yer alan iddia gerçeği yansıtmıyor. Bu dedikoduyu yayanları esefle kınıyorum. TuzlaPendik ve Maltepe sahillerinde Uzakdoğu ülkelerine ait gemilerin demirlediğini ve buralardan köpeklerin toplanarak götürüldüğüne dair bir mesaj aldık. Oldukça da güldük bu hadise karşısında. Çünkü böyle bir şey yapabilmek için bir liman ve limanla birlikte ciddi bir prosedür gerektirir. Böyle bir şeyi yapmak da ne insanidir, ne de İslami’dir.

Hiçbir ‘izm’e de sığdırmak mümkün değil. Ama böyle bir galat-ı meşhur yayıldı. Böyle bir şey söz konusu değil. Tuzla‘da böyle bir liman yok, Maltepe’de yok, Kartal’da yok. Böyle bir haberin yayılması bizi üzdü. Böyle bir şeyin belirtisi dahi yok. Önceden ‘Tuzla tersaneler bölgesine Uzakdoğu gemileri gelince köpeklerin sayısı azalıyor’ diye bir efsane duyardık.”

İŞTE O GEMİLERDEN İKİSİ
( Fotoğraf: Hayvansever Nilüfer Erol)

Tuzla ve Pendik’te Sokak Köpekleri Toplatılıp Çin’e mi Gönderiliyor?” üzerine bir yorum

  1. Hayvist kim ki yalanlama yapıyor? kesinlikle doğrudur bence bu haber. o hayvist’in sözde aktivistleri facebook’ta kiloyla makyaj yapıp sırıtan resimlerini yayınlamaktan başka birşey yapamıyor….bu çinli, koreli, filipinli kısaca tüm güney asyalı orospu çocuklarını yeryüzünde hiçbiryerde serbestçe dolaştırmamalı aslında… ve aslında tüm et yiyenleri idam etmeli,..azgın ucubeler lanet olsun hepinize… kan irin olarak çıksın her yanınızdan fitil fitil, sürünün, kanserlere karın, kan kusa kusa, ağır ağır geberin, pislik torbası, budala, gereksiz, geri zekalı, çirkin yaratıklar….

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.