Helâl Kurban Standartları !!!

 TSE'den de 'Helal' kurban uyarısı!
ANTALYA- Kurban Bayramı’nda yapılan hayvan kesimlerinin halk sağlığı, hayvana eziyet ve ekonomi gibi birçok konu üzerinde önemli etkisi bulunuyor. Ancak, TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar kurban kesimine başka bir açıdan yaklaştı. Özdamar, kurbanların da ‘helal kurban’ olması gerektiğini savundu. Kasaplık Hayvanlar Standardı’na uygun olması ise helal gıdadan sonra gelecek önemli bir başlık!

TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar, ‘helal kurban’ savını ortaya atarken, hayvanların kesim öncesi canlı muayenesi ve kesimden sonra yapılması gereken et muayenesinin halk sağlığı açısından çok önemli bir konu olduğunu anlattı. Kesime gidecek hayvanların kesim öncesi muayenelerinin ihmal edilmeden titizlikle yapılması gerektiğini aktardı. Hüseyin Özdamar, bu muayenelerde yaş tayini, gebelik, kesimi yasak hastalıklar(antrax, kuduz gibi), bulaşıcı hastalıklar ve ateşli hastalıkların yetkin veteriner hekimler tarafından teşhis edilmesi gerektiğini vurguladı.

 
KESİMDE AYRI BIÇAKLAR KULLANILMALI

 

Hüseyin Özdamar, sağlıklı bir hayvanın uygun olmayan şartlarda, hijyen kurallarına uyulmadan yapılan kesiminin halk sağlığı açısından önemli tehlikelere neden olabileceğini dile getirdi. Özdamar, “Kesim işleminde her süreç için standardın uygun gördüğü kesim bıçakları, yüzüm bıçakları, tırnak-paça bıcağı, dilimleme bıcağı gibi ayrı ayrı bıçaklar kullanılmalıdır. Bu nedenle kesim işlemi mutlaka bu iş için özel olarak tasarlanmış ve hijyen altyapı ve gereksinimlerinin tam olarak mevcut bulunduğu alanlarda, bu konuda tecrübeli kişilerce yapılması gerekli bir faaliyettir” diye konuştu.
‘HELAL KESİM SERTİFİKASI’
Kesilecek kurbanların haram olmaması için TSE Helal Gıda Standardı ile Kasaplık Hayvanlar Standardı’na dikkat edilmesi gerektiğini belirten Hüseyin Özdamar, bunun için gereken şartları da şu şekilde sıraladı:
‘Kurban kesecek kasap akli melekeleri yerinde ve hayvan kesiminin gerektirdiği koşulları tam olarak anlamış yetişkin bir Müslüman olmalıdır’, ‘kurban kesecek kasabın helal kesim sertifikası bulunması tercih edilmelidir’, ‘kesim yeri sadece helal kesim amacı ile kullanılıyor olmalıdır’, ‘kurbanı kesecek bıçak keskin ve çelikten olmalıdır’, ‘hayvana yönelik her türlü sersemletme ve beyin darbesi kurbanı haram kılar’, ‘hayvan kesimi esnasında kasap besmele çekmeli ve Allah’ın adından başka bir isim anmamalıdır’.”

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/tseden-de-helal-kurban-uyarisi-h21365.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.