Görkemli Sirkler, Hayvanların Esareti

Lâle Sözmen

Bazen bir tanım, anlamının dışına taşar. İlk akla geldiğinde eğlence diyebileceğimiz sirkler de böyledir. O eğlence hayatın içinden akıp gelmiyorsa ve bir pazarlama konusu ise nasıl bir zorlama ile üretildiği de akla düşmelidir. Elbette ki sözünü ettiğimiz hayvanlı sirklerdir.

Geçtiğimiz hafta ortasında, Ankara ASKİ Spor Salonunda Büyük Ankara Sirki ve yine aynı tarihlerde İstanbul’da Atlantis Sirki gösterileri gerçekleşti. Henüz sirk gösterilerinin duyuruları yapılırken, hayvan özgürlüğü ve hayvan hakları aktivistleri kolları sıvadı ve sirklerde hayvan kullanılmasının kaldırılmasını talep eden çeşitli protesto gösterileri düzenledi. Bilgilendirme amaçlı binlerce bildiri dağıtıldı. Beş bine yakın imza toplandı. Gösteri alanlarının önünde günlerce süren eylemler ve basın açıklamaları yapıldı. Amaçları ise hayvan kullanılan sirk gösterilerinin arka planını görünür kılmak ve bunun bir eğlence olmadığını anlatmaktı. Üstelik geçtiğimiz yıl Büyük Ankara Sirkinde, 9 ayı çıkan yangında dumandan zehirlenerek hayatını kaybetmişti. Sirklerde çalıştırılan hayvanlar, doğal yaşam ortamlarından kopartılmış ya da hayvan üretim çiftliklerinde doğup, doğal ortamıyla hiç tanışmamıştır. Sanırım bunun hiçbir izahı da yoktur. Nasıl açıklanırsa açıklansın, gerçekte ifade ettiği şey özgürce yaşama hakkının ihlalidir. Daha da rahatsız edici olan ise bunun görünmez olmasıdır. Hayvanların, “Zaten, kim özgürce yaşıyor ki?” diyen bir zihniyetin esaretinde yaşamasını ve köleliğini meşru kılma çabasıdır. İnsan dünyasına ait zorbalıkların, hayvan dünyasında da olabileceğini olağanlaştıran sığ anlayışı onaylamaktır.

Sirklerde kullanılan hayvanlar, bebekliklerinden itibaren işkenceli eğitimlere maruz kalır. Çoğu kez sirk sahipleri, hayvanların eğitim sürecinde işkence ve kötü muamele olmadığını iddia etse de konu iddiadan öteye geçemiyor. Çünkü zaten bir hayvanı kafese kapatmak, doğasından alıkoymak ve ondan istenileni yapmaya zorlamak her haliyle işkence içerir. Hayvanların iradesini yadsıyan bir eğitimde ise fiziksel işkence olması kaçınılmazdır. Bu eğitimlere dair dayak görüntüleri ve gösterileri izlemeye gelen seyircilerin, hayvanların bedenlerinde kırbaç izlerine şahit olduklarını söylemeleri, işkencenin bu işin bir parçası olduğunu gösteriyor ziyadesiyle.

SİRKLER İŞKENCEHANEDİR

Doğada, bisiklete binen, çemberden atlayan, iki ayağı üzerinde duran, karmaşık labirentleri çözen ve insansı hareketler yapan hayvanlar göremeyiz. Ancak insanın, dünyaya şekil verme arzusuna kurban ettiği hayvanlar, insan eğlencesi için yaşamlarından koparılır. Onların anlamadığı ve anlamak zorunda olmadığı tutsak yaşamları, bir işkencecinin kurbanı ile eğlenmesi gibidir. Hayvanları sömürerek gösteri yapan sirklere gitmek bizi işkenceciden farksız kılar. Sömürülen sadece hayvanlar değildir. Aynı şekilde çocuklar da eğlence adı altında hayvanların acısına tanık olur. Tutsaklığı, tahakküm edilmeyi ve sömürüyü doğallaştıran bir anlayışı öğrenirler. Böylelikle hayvanların insan için varolduğu önkabulü, hayvanların ömürlerini, bu hapis ve işkence hayatında tüketmeyi ahlaki bir sorun olmaktan çıkarır. Bu anlayışı besleyerek, sömürünün gerçekleştiği her alan, bir diğerinin dayanak noktası olur. Eğlence adı altında sunulan şey, alevlerin içinden atlayan aslanın, ayakları üzerine kalkan filin, dans eden yılanların birer tüketim nesnesi haline dönüştürülmesidir. Hayvanlar, işe yaramaz hale geldiklerinde ise akıbetleri bilinmiyor.

Sirk, kafesler ardında geçen bir ömrün hikayesidir. Kentinize gelen sirklerin, esaret yolculuğunun halkası olduğunu hatırlayın ve sirklere gitmeyin.

http://evrensel.net/news.php?id=43773

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.