Geri Çekilmek Zorundayız

Dr. Steve Best

Sadece zarar vermemenin yetmemesi çok temel bir etik ilkesi bence. Etkin olarak iyi olanı yapmak zorundasınız. Bu yüzden deri endüstrisinden ve fabrika çiftçiliğinden, ilaç endüstrilerinden vegan olarak kendiniz geri çekebiliyorsanız bile lütfen kendinizi ahlâki anlamda sağlam ve güvende olduğunuzu düşünerek kandırmayın, çünkü ilk adımı atmış olsanız bile o adım atılması gereken tek adım değil. Peter Young bir hayat tarzı olarak veganizmden söz ediyor, işte bu benim son derece küçümsediğim bir şey, çünkü kazandırdığı fazla bir şey yok. Evinizin duvarları arasında Thai restaurantları ve Whole Foods mağazaları arasında gidip gelerek kötülüğe aktif olarak karşı çıktığınızı düşünemezsiniz. Bunların hepsine etkin bir tarzda karşı çıkmak ve giderek artan radikal seviyelerde müdahale etmek zorundayız. Neden?

Çünkü varolan baskı da, yaşamın ve hayatın yıkıma uğratılması da radikal bir hâl aldı. Daha fazlasını yapmamız lâzım, buna direnmek için daha güçlü, daha kuvvetli taktiklere gereksinmemiz var. İşte bu yüzden kendimi daha çok ilerlemişl hissetsem de yaptıklarımın yetmediğinden korkuyorum. Daha çok dahil olmam gerektiğini, protestolara daha çok katılmam gerektiğini düşünürken protestoların da bir kontrol biçimi olduğunu , iktidar ve hakimiyet sistemlerine müdahale etmek için başka yollar bulmam gerektiğini farkettim. “Doğrudan eylem”e başladım. Ve sadece bireyler olarak, hayat tarzı veganları olarak değil; toplumsal hareketlere ve direniş hareketlerine katılan, bütün gezegeni, yaşadığımız bu tımarhaneyi sürdürülebilir ve aklı başında bir yere, insan yaratımı ya da ait olduğumuz bir toplum demekten gurur duyabileceğimiz bir şeye etkin bir biçimde dönüştürmeye çalışan politik canlılar olmamız gerektiğini kavradım. İşte herşeyin özü bu, Ahlâki Kopernik Devrimi dediğim şeyin özü bu; dünyanın bize ait olmadığı, aslında bizim ona ait olduğumuz gerçeği. Ait olduğumuz daha büyük bir topluluğun içinde yaşıyoruz hepimiz.

Ve eğer bu toplulukta ne gibi rolümüz olduğunu sorarsanız, yani bu eşit toplulukta,  gezegen çapındaki toplumda iyi yurttaşlar olduk mu,  diye soracak olursanız… Barbar olduk hepimiz. İşgalci olduk. Yağmacı olduk. Kasatura kullanıp hayatla oyun oynayan şeytani faşistler olduk. Bu gezegenden geri çekilmek zorundayız. Sayımızı, verdiğimiz hasarı azaltmak zorundayız.

Öteki türlerin yeniden çoğalmasına ve bu güzel gezegendeki çeşitliliğin yeniden serpilmesine izin vermek zorundayız.

Çev.Cem

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.