Vejetaryen Olmak İçin 21 Sebep

Vernon Coleman

Vejetaryenizm gelişmiş dünyada en hızlı gelişen trend.

Sizin de yeşili seçmeyi düşünmeniz için 21 sebep sunuyoruz.

1. Etten uzak durmak, yağ tüketiminizi azaltmanın en iyi ve en basit yollarından biri. Modern çiftlik hayvanları kâr getirsinler diye kasıtlı olarak şişmanlatılıyor. Yağlı et yemek kansere yakalanma ya da kalp krizi geçirme olasılığınızı artırır.

2. Her gün binlerce hayvan mezbahalarda öldürülüyor. Bir çok hayvan  kan kaybından ölüyor. Acı ve ızdırap yaygın. Sadece ABD’de her SAAT 500 BİN hayvan eti için öldürülüyor.

3. Her sene milyonlarca gıda zehirlenmesi vakası yaşanıyor. Bu vakaların çok büyük bir oranda et yemekten kaynaklı olduğu biliniyor.

4. Ette insan bedeninin vejetaryen bir beslenmeyle elde edemeyeceği hiç bir şey- protein, vitamin veya mineral, hiç bir şey- yoktur.

5. Afrika ülkeleri- milyonlarca insan orada açlıktan ölürken- zengin ulusların tabaklarındaki lü hayvanlar şişmanlasın yağlansın diye gelişmiş ülkelere tahıl ihraç ediyor.

6. ‘Et’in içinde bir hayvanın omurgası, makatı, başı, kuyruğu bulunabilir (Türkiye açısından hayvanın nerelerine dek yendiği düşünülürse yazarın şaşırmasına şaşıramıyoruz).

7. Sosun içinde bir hayvanın parçalanmış barsakları yer alabilir. Parçalandığında barsakların boş olduğundan nasıl emin olunabilir? Bir domuzun barsaklarında ne varsa yemek istiyor musunuz gerçekten?

8. Eğer yetiştirdiğimiz bitkileri yersek- onlarla hayvanları beslemek yerine- o zaman dünyadaki yiyecek sıkıntısı bir gece içinde ortadan yok olacaktır. 100 dönüm toprağın 20 kişiye yetecek et üretimine katkısı olursa 240 insana yetecek buğday yetiştirmeye denk düştüğünü hatırlayalım.

9. Her gün on milyonlarca bir günlük erkek civciv öldürülüyor; bunun tek sebebi, yumurtlamayacak olmaları. Bu katliamın nasıl meydana gelmesi gerektiğini söyleyen kurallar da yok. Bazıları parçalanırken diğerleri torbalar içinde boğularak ölüyor. Bir çoğu diğer hayvanlara yem olarak veriliyor, bir kısmı gübre olarak kullanılıyor.

10. Tabağınızdaki et olmak için ölen hayvanlar yapayalnız, dehşet içinde, acı ve keder içerisinde ölüyorlar. Onları öldürmek merhametsizlik, insanlıkla alâkası yok.

11. Eğer vejetaryen  olursanız fidan gibi olmanız ve öyle kalmanız daha kolay (bu arada aşırı zayıf ya da az kilolu olmaktan söz etmiyorum, aşırı kilo olmamasından söz ediyorum!)

12. Dünyadaki yağmur ormanlarının yarısı burger olmak üzere yetiştirilen hayvanlara otlak olsun diye yok edildi. Ormanların yanması sonucu seragazlarının %20’si  atmosfere karışıyor. Kabaca her yıl bin hayvan türü yağmur ormanlarının yok edilmesi sonucu dünyadan yok olup gidiyor. Yalnızca ABD’de insanlar et yiyebilsin diye 260 milyon dönüm orman yok edildi.

13. Dünyadaki zengin insanların et yemesi için büyükbaş hayvanlar her yıl 440 milyon ton tahılla besleniyor. Aynı anda yoksul ülkelerde 500 milyon insan açlıktan ölüyor. Her altı saniyede bir insan Batı’daki insanlar et yediği için açlıktan ölüyor. Bütün bu yaşamlar kurtarılabilir- çünkü  büyükbaş hayvanlar ve diğer çiftlik hayvanlarını şişmanlatmak için kullanılan tahılı bu insanlar yiyebilir- sadece ABD’deki insanlar %10 az et yese yeter.

14. Hayvan çiftçiliği yüzünden dünyanın taze su kaynakları tükeniyor. Bir kilo et üretmek için 2,500 galon su gerekiyor. Eğer ABD’deki et endüstrisinin su giderlerinin büyük bölümünü vergi mükellefleri ödemeseydi o zaman bir hamburger eti 35 $ olacaktı.

15. Eğer et yiyorsanız o zaman hayvanlara yem olarak verilen hormonları tüketiyorsunuz demektir. Hiç kimse bu hormonların sağlığınıza nasıl bir etkisi olacağını bilmiyor. Dünyanın bazı yerlerinde dört hamburgerden birinde büyükbaş hayvanlara verilen büyüme  hormonları bulunuyor.

16. Şu hastalıklar et yiyen insanlarda sıkça görülüyor: anemi, apandist, göğüs kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri, şeker, gut, yüksek tansiyon, hazımsızlık, obezite, inme vb. Hayat boyu vejetaryen olarak yaşayanlar et yiyenlere kıyasla %22 oranında daha az hastaneye gidiyor, ve hastanede daha az kalıyorlar. Vejetaryenlerin et yiyenlere oranla %22 daha düşük kolesterol seviyesi bulunuyor-bu durum kanser ve kalp krizi riskini bayağı düşürüyor.

17. Bazı çiftçiler hayvanları için sakinleştirici kullanır. Diğerleri ise enfeksiyonu savmak için rutin olarak antibiyotik kullanır. Et yerken aslında o ilaçları yiyorsunuz. ABD’de bütün anbiyotiklerin %55’i hayvanlara yediriliyor ve penisiline dirençli stafilolok enfeksiyonları oranı 1960’da %13 iken 1988’de %91’e ulaştı.

18. Bir ömür boyunca ortalama bir et tüketicisi 36 domuz, 36 koyun, 750 tavuk ve hindi tüketiyor. Vicdanınıza böyle bir katliamı yüklemek istiyor musunuz gerçekten?

19. Hayvanlar aynen sizin gibi acı ve korku hissediyor. Son saatlerinizde bir kamyona doldurulup yüzlerce korkmuş hayvanlar bir kafese tıkıştırılıp ardından gaddarlıkla her tarafı kan olmuş bir ölüm odasına zorla götürülmenizi ister miydiniz? Et yiyen her insan hayvanlara bu şekilde davranılmasını hem onaylamış hem de desteklemiş oluyor.

20. Bir yaşından büyük olan hayvanlar altı haftalık bebeklerden çok daha rasyonel  ve mantıklı düşünce kapasitesine sahip canlılardır. Domuzlar ve  koyunlar küçük çocuklardan daha zekidir. Ölü hayvan yemek barbarlıktır.

21. Vejetaryenler et yiyenlerden daha fit insanlardır. Dünyadaki en başarılı atletlerin bir çoğu vejetaryendir.

Çev.Cem

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.