Hayvan Sömürüsünü Savunan 10 Aptal Argüman ve Onlara Verilebilecek Yanıtlar

Hayvan hakları konusunda çok yeni olanlar için yardımcı olabilecek bir yazı … genelde okuduklarımız ve izlediklerimizi düşününce oldukça basit kalıyor.

Henry Cohen

 Birisine hayvan haklarını kabul ettirmeye çalışmak cidden çok sinir bozucu olabilir. Akıl ve mantık kesinlikle hayvan haklarından yana olsa bile hiç kimse sadece akıl ve mantık aracılığıyla hayvan haklarına destek vermeye ikna edilemiyor. Bunun sebebi düşünür David Hume’un söylediği gibi, aklın tutkuların kölesi olması. Bir insanın tutkuları  onu  akıl ikna etmeye kalmadan hayvan haklarına meyilli kılmalı.

Ama tutkularının insanı hayvan haklarına meyilli yapmasını belirleyen şey ne? Bir çok faktör var, belki hem genetik hem de çevresel faktörler söz konusu; en son bulgu ise daha geç doğan kardeşlerin tek çocuklardan ve ilk doğanlardan farklı olarak yeni fikirlere daha açık olduğu yönünde- buna belki hayvan hakları da dahil.

Ne olursa olsun, tutkuları kendisini hayvan haklarına doğru meylettiren insanlar için aklın etkin kullanımının bir etkisi olabilir, hayvan haklarını destekleyebilirler. Bu tür insanlar hayvanları yemek ve giymek üzere yetiştirildiği için hayvanların refahı ile pek ilgili değiller. Bu yüzden onlar bile hayvan hakları argümanlarına öncelikle direneceklerdir. Kendi argümanlarını ortaya sürecekler; ama bu argümanlar gerçekten hem zayıf hem de ters yüz edilmesi kolay argümanlar- elbette hazırlıklı iseniz. O yüzden öncelikle hazırlıklı olalım. Aşağıdaki liste hayvan haklarının savunanların  en çok karşılaştığı ortak argümanları ve onlara verilebilecek olası yanıtları içeriyor.

1. Bitkilerin acı çekmediğini nerden biliyoruz? Hepsini yemememiz gerekmez mi?

Bitkilerin beyni yoktur, ve beyin olmayan yerde acının olmadığı biliniyor. Evrimci bir bakış açısından bakıldığında bitkilerin acı hissetme kapasitesi geliştirmiş olması zor çünkü bitkiler tehlikeden kaçamazlar. Bitkilerin acı hissettiğini öne üren herkesin vejetaryen olması gerekiyor. Çünkü çiftlik hayvanları yetiştirmek için öldürülen bitki sayısı insanlar doğrudan yalnızca bitki yeseydi öldürülecek bitki sayısından çok çok fazla.

2. Hayvanlar öteki hayvanları yediğine göre et yemek doğal bir şey.

Fabrika  çiftçiliğinin (endüstriyel çiftçiliğin) doğal olmaması bir yana bu argüman diğer hayvanlardan farklı olarak insanların ahlâki yargılarda bulunma kapasitesi ile evrildiği gerçeğini göz ardı ediyor. Ahlâki meseleler söz konusu olduğunda hayvanları rol modellerimiz olarak kullanmayız. Aslanlar geyik öldürürse ahlâksızlık yapmış olmazlar; ama biz oluruz.

3. Bütün çiftlik hayvanlarını ve laboratuar hayvanlarını sokaklara salamayız.

Bu gerçek bir sorun değil; çünkü et yiyenler, dirikesimciler ve diğer hayvan sömürücüler ne yazık ki bir anda yaptıkları işten vazgeçmeyecekler.

4. Herkes vejetaryen olsa et endüstrisindeki insanların hepsi işsiz kalır.

Herkes yemek yemek zorunda, bu yüzden sebze, meyve, tahılla ilgili iş alanları yaratılmak zorunda kalacaktır kaçınılmaz olarak.

5. Hayvanları gıda ve deneylerde kullanmamız sayesinde daha fazla sayıda hayvan yaşama şansı elde ediyor.

Bu “mantık”la kendi çocuklarını istismar edip öldüren  anne babalara hak verebilmek mümkün. Ayrıca  fabrika çiftlikleri veya laboratuarlarda yaşayan hayvanların doğmuş olmaktan dolayı daha şanslı oldukları düşüncesi sorguya açık kesinlikle.

6. Neden insanlara yardım etmiyorsunuz?

Mantıksal sonucuna götürüldüğünde, bu soru herkesin her an tek bir önemli aktiviteye dahil olması gerektiğini ima ediyor.  Ancak  kas distrofisini tedavi etmek için uğraşan birisine neden kanseri ya da AIDS’i tedavi etmek için uğraşmadığını sormuyoruz. Elbette bu soru, soruyu soran kişiye de yönlendirilebilir: neden insanlara yardım etmiyorsunuz?

7. Hayvanların acı hissettiğini nerden biliyorsunuz?

İnsanların ve diğer hayvanların ortak ataları var, bu yüzden benzer sinir sistemleri var ve her iki grup da benzer uyarıcılara benzer tepkiler veriyor. Hayvanların acı hissetmediğine inanmakla diğer insanların acı hissetmediğine inanmak arasında fark yok. Elbette hayvanların acı hissettiğini bilemeyiz ama o zaman diğer insanların da acı hissetmediğini bilemeyiz, hatta onların var olduğunu bile bilemeyiz. Belki de siz benim hayal gücümün oyunusunuzdur?

8.Ayakkabılarınız deri mi?

Bu, ad hominem bir argüman- yani söylenen sözlere değil söyleyen kişiye yönelik bir saldırı. Elbette deri ayakkabı giymeyerek bu saldırıya karşı atağa geçebilirsiniz. Ama deri giyiyorsanız o zaman derinin bir yan ürün olduğunu ve hayvanlar eğer gıda olmak üzere yetiştirilmeseydi hiç kimsenin sadece deri üretmek adına hayvan yetiştirmeyeceğini söyleyebilirsiniz. Ve elbette siz et yemiyorsunuzdur.

 9. İnsan hayatı hayvanların hayatından daha değerli.

Bu noktayı tartışmayın, çünkü bu noktada onlara hak verebilir ve yine de bütün hayvan sömürüsünün sona ermesi gerektiğini savunabilirsiniz. Kimin hayatının daha değerli olduğu sorusunun önemli olduğu tek an yanan bir binadan kimi kurtarmak gerektiğine karar vermeniz gerektiği andır, bu kararı en son ne zaman vermeniz gerekti?

10. Hayvan deneyleri insan hastalıklarını tedavi edebilir.

Gerçek bir hekim ya da bilim adamı olmadıkça bu noktayı reddedemezsiniz ama gerçek sorunun hayvan deneylerinin hastalıkları tedavi edip edemeyeceği değil, hayvan içermeyen deneylerin hastalıkları daha iyi tedavi edip edemeyeceği olmalı. Hatta hayvan deneyleri insan hastalıklarını tedavi edebilse bile bu durumun deneyleri haklı çıkarmadığını söyleyebilirsiniz  çünkü insanlar üzerinde yürütülen deneyler de hastalıkları tedavi edebilir. Ancak bu argüman yüzünden fanatik olmakla suçlanabilirsiniz. En iyisi hayvan deneyleri insan hastalıklarını tedavi edebilse ve  sırf bu sebepten dolayı savunulması mümkün olsa da tıbbî hayvan deneyleri hayvan deneylerinin küçük bir kısmıdır sadece, bütün hayvan sömürülerinin yanında çok küçük bir orana sahiptir. Size soruyu soran kişiye insanlara hiçbir önemli katkısı olmayan kozmetik deneylerini, et yemeyi, kürk giymeyi ve diğer hayvan sömürüsü biçimlerini nasıl savunabildiğini sorun. Bu istismar biçimlerine bir kez son verdiğimizde, eğer gerçekten varsa, hayvan deneylerinin faydalarından bahsedebiliriz.

Hayvan Sömürüsünü Savunan 10 Aptal Argüman ve Onlara Verilebilecek Yanıtlar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.