Peru’da Gastronomik Kedi Festivali Eylül Ayında Başlıyor

Embajador de Peru en España : Don Francisco Eguiguren Praeli: Parar la tortura en contra de los gatitos en la Quebrada Peru

Tony Zadel

Peru’da sokak kedisi eti tüketilen geleneksel festival tepki çekiyor.

Her yıl Eylül ayında Peru’da düzenenlen Gastronomik Kedi Festivali hayvan aktivistleri tarafından incelemeye alındı. Festival o bölgedeki kölelerin tarihinin anılmasına hizmet ediyor, söylendiğine göre köleler kedi eti yiyerek hayatta kalmayı başarmış. Her yıl festivalde kedi burger, kedi ızgara gibi farklı yiyecek çeşitleri tüketiliyor. Peru’da kedi etinin afrodizyak bir özellik taşıdığı ve bronşite iyi geldiği düşünülüyor.

✦ Sokak kedileri  Miraflores’te  koşuşturuyor. Buraya 1990’lı yıllarda fare  popülasyonunu kontrol etmek amacıyla getirilmişler. Artık sokak kedilerinin sayısı fazla, gönüllüler tarafından besleniyor ve  korunuyorlar. Bazı yöre sakinleri bunun bir sorun olarak görse de aktivistler kedi haklarını korumaya çalışıyor. Peruluların çoğunluğu kedilerin evcil bir hayvan ve pet olduğunu düşünse de festival dünyanın farklı yerlerinden turist ve farklı yemeklere düşkün insanları çekmeye devam ediyor.

✦Her Eylül ayında La Quaebrada kasabasında Afrikalı kölelerden geldiği düşünülen Santa Efigenia’ya hürmet göstermek amacıyla büyük bir tören ve  kutlama gerçekleştiriliyor.

✦ Kutlamanın bir kısmı Gastronomik Kedi Festivali adını taşıyor, söylendiğine ve efsaneye göre buralara  ilk taşınan insanlar hayatta kalmak için kedi eti  yemişler, işte festival o dönemlere hürmet göstermek amacı taşıyor. BBC’ye göre düzinelerce kedi özellikle bu festival için beslenip üretiliyor.

Yemekler arasında baharatlı kedi güveci, ızgara kedi gibi çeşitler var, söylendiğine göre kedi eti tavşan eti gibi kokuyor.

✦ Kasabalılardan bazıları kedi etinin bronşite iyi geldiğini, çocuk sahibi olmak isteyenlere faydası olduğunu söylüyor.

Peru halk inanışlarına göre kedi eti yemek afrodizyak etkisi yapıyor.

5 kedi

Olayla ilgili iki dilekçe var:

http://www.change.org/petitions/alcadesa-de-san-luis-de-ca%C3%B1ete-per%C3%BA-proh%C3%ADba-el-consumo-de-gatos-en-el-festival-curru%C3%B1ao

http://www.change.org/petitions/embajador-de-peru-en-espa%C3%B1a-don-francisco-eguiguren-praeli-parar-la-tortura-en-contra-de-los-gatitos-en-la-quebrada-peru

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.