PETA’nın yanıtı

Sitede yer alan   “PETA Neden Öldürüyor?” ( http://wp.me/pKCmy-1Ce  ) ve “İnsanların İşlettiği Mezbaha” ( http://wp.me/pKCmy-1BX ) adlı yazılara PETA tarafından gelen yanıt PETA kurucusu Ingrid Newkirk tarafından yazılmış ve önceden yayınlanmış bir yazı.  Newkirk, PETA’ya yönelik suçlamaların et endüstrilerinin oyunu olduğunu düşünerek yaptıkları şeyi savunuyor, gerekçelerini sıralıyor; ancak linke tıklarsanız yazının altındaki yorumlarda kendisine katılan fazla insan olmadığını görebilirsiniz.

Ingrid Newkirk

Geçtiğimiz Ocak ayında PETA bir önceki sene boyunca hasta, yaralı, yaşlı ve başka bir biçimde sahiplenilemeyecek ve bu sebeple ötenazi uygulamak zorunda kaldığı hayvanlar hakkında bir açıklama yaptı. PETA bu sayıları her sene açık olarak yayınlıyor ve aynı anda paralel olarak devletten ve yurttaşlardan zincirlemeye karşı (çalışanlarımızın karşılaştığı köpeklerin çoğu agresif ve hayatları boyunca ev dışında zincirlenmişler, dehşet bir şekilde ihmal edilmiş köpekler) yardım etmelerini,  düşük gelirli insanlara ait yaşlı ve hasta hayvanlara ötenazi uygulamasının maliyetinin düşürülmesine yardım etmelerini ve evsiz hayvan krizinin boyutunu azaltmak için sterilizasyon programlarının ve yasaların yürürlüğe girmesini istiyor.

2013-04-08-ingrid1111.jpg

Santana’nın yüzünde öyle ciddi yaralar vardı ki, sağ gözü tamamen kapanmıştı ve çenesi kırıktı.

Diğer bir deyişle, eski hikâyeler intikamcı bir zihniyetle yeniden piyasaya çıkarılıyor- bunu yapanlar arasında Philip Morris, Outback Steakhouse, KFC, büyük baş hayvan çiftlikleri ve diğer hayvan sömürenler var, bu insanlar ve  kuruluşlar her yıl milyonlarca hayvan öldürüyor- ve bunu şefkatlerinden değil hırslarından yapıyorlar. Histeriye kapılmadan önce lütfen bermanexposed.org ve consumerdeception.com sitesine göz atın.

2013-04-08-ingrid2222.jpg

PETA’nın istatistikleri çoğu kez aynen şu anda olduğu gibi “öldürmeye hayır” evanjelistleri tarafından insanlar hayvanları ızdırap çekmekten onurlu ve merhamet dolu bir şekilde kurtarmaya cepheye alsın diye sapıkça kullanılıyor. Bu insanlar asla gerçek resmi göstermiyor, daima “yavru köpekler”, “yavru kediler” gibi insanı gaza getiren bir dil  kullanıyorlar, kalp sorunu yüzünden nefes alamayan 17 yaşında bir köpek söz konusu olsa bile hem de. Bu tür insanlar barınaklardan ve istifçilerden yeterli sayıda hayvanı alıp barınak çalışanlarına taş atıp onlara “sapık” gibi isimler takarsanız insanların kendi saflarına katılacağına inanıyor. Ama kolayca elde edilip kolayca bir kenara atılan “pet”lerle ilgili çok sayıda trajik sorunla ilgili hiçbir gerçekçi çözüm önermiyorlar.

Websitemizi okuyan ya da haber bildirimlerimize üye olan herkes PETA’nın hayvanlarla bizatihi ilgilenen bir birimi olduğunu bilir. Bir barınak işlettiğimiz doğru, ama bunu en şefkatli bir biçimde yapıyoruz. Hayvanlara yardım ediyoruz- çünkü başka kimse yapmıyor- çünkü Virginia merkezimizin yakınlarında hayvanlar toplumun dışına itilmiş durumdalar. Bu hayvanlar agresifler, genelde vücutların sarkan büyük tümörleri var, ölümün kıyısındalar, ya da başka sebeplerden dolayı sahiplenilemeyecek durumdalar. Çalışanlarımızın seneler boyunca bu konuda yaşadığı üzüntüleri anlatan bir çok blog yayınladık, daha fazla bilgiyi PETAsaves.com sitesinde bulabilirsiniz.

2013-04-08-ingrid3333.jpg

PETA karşıtlarının kullandığı sayıların kasıtlı olarak seçildiğini, çünkü bunların ötenazi sayıları olduğunu bilmek önemli. Bu sayılar perspektif içermiyor- yani PETA’nın geçen 12 ay içinde 10,000 kedi ve köpeğe bedelsiz ya da düşük fiyatla sağlanan kısırlaştırma ve ameliyat gibi müdahaleler; yüzlerce hayvanın sahiplenilmek için aktarıldığı büyük olanaklara sahip barınaklar; insanların hayvanlarına bakabilmesi için sağladığı yardım ve ilgi hizmetleri; sahiplenilmesini sağladığımız hayvanlar- mesela şu anda websitemizde görülen kedi gibi: bu kedi neredeyse iyileşti ve artık kalıcı bir yuva arıyor- bu tür bilgilerden söz etmiyorlar.

PETA’nın genel merkezinin etrafında yer alan “öldürmeye-hayır” prosedürlü barınaklar aslında fon artımak için aynı nakaratı söyleyen bir çok yerle aynı: bu tür yerler sürekli “çok doluyuz” diyerek hayvan alımını reddettikleri gibi; hasta , yaralı, ölmek üzere olan ve “istenmeyen” hayvanları hem reddediyor hem de PETA’ya yolluyor. PETA gönderilen hayvanların ötenazi veya veteriner ücretlerini karşılıyor. Daha fazla bilgi için PETAsavesi.com sitesine bakın.

2013-04-08-ingrid555.jpg

Diamond yüzünü yavaş yavaş çürüten bir yüz tümöründen dolayı acı çekiyordu.

2013-04-08-ingrid6666.jpg

Bu köpeğin kanseri ilerlemişti.

2013-04-08-ingrid7777.jpg

Koca Kız bir tarla işçisi onu bulduğunda hâlâ hayattaydı.

Her yıl kaç sağlıklı veya sahiplendirilebilecek hayvanın ötenaziyle öldürüldüğünü öğrenince  şok geçiren ya da PETA’nın ötenazi kayıtlarını sorgulayan insanlar kendilerine kendi hayvanlarını kısırlaştırıp kısırlaştırmadıklarını, düşük gelirli insanların kendi hayvanlarıyla ilgili bu sorunlarını aşmalarına yardım edip etmediklerini, üreticilerden ve pet mağazalarından almak yerine barınaklardan hayvan alıp almadıklarını, düzgün hayvan bakımı ve sahiplendirme gibi konular için eğitim kampanyalarına fon sağlayıp sağlamadıklarını ve kendi toplumları-camiaları içinde hayvan korumacılık standartlarını daha yüksek bir çıtaya getirmek için ne yaptıklarını sormalı. Ayrıca PETA’nın hizmet verdiği yoksul yerlerden gelen hayvanların fotoğraflarına iyice bakmalılar. Elbette hayvanları yememeli, veya derilerini giymemeliler, hayvanlar üzerinde deney yapılarak elde edilen ürünleri kullanmamalılar ya da şefkatten değil de bencil sebeplerle hayvan öldürülmesine neden olan etkinliklere katılmamalılar.

PETA dimdik durmaktan gurur duyuyor ve hayvanlara yardım etmeye devam ediyor.

Çev.Cem

http://www.huffingtonpost.com/ingrid-newkirk/euthanasia-we-wont-run-fr_b_3036311.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.