İstismar, ihmâl ve seks köleliği : Eşekler

“Rastgele Balthazar”, Robert Bresson

Eşekler Kolombiya’da erkekler tarafından seks kölesi olarak kullanılıyor, tuğla ocaklarında ve tahıl endüstrisinde ölene dek çalıştırılıyor, savaş alanlarında ateşe veriliyor, hedef yapılıyor; silah, insan ve yakacak taşımak için kullanılıyor, çocuklar ve yetişkinler tarafından acımasızca dövülüyorlar. Reklâm saçmalıkları için parasailing uçuşlarında çığlık atmalarına ve korkmalarına rağmen kullanılıyor, dalga geçilmek için gülünç giysiler giydiriliyor, veteriner fakültelerinini hayvan deneylerinde, zengin insanlar tarafından canlı yem olarak kullanılıyor, şahsa ait mülklerde ve hayvanat bahçelerinde canlı canlı aslanlara yem ediliyorlar. Eşek istismarı asla ciddiye alınmıyor: “ Sonuçta o bir eşek” deniyor.

Aşağıdaki video eşeklerin dünyada nasıl algılandığını çok güzel gösteriyor. LÜTFEN İZLEYİN:

Seks kölesi olan dişi eşekler

Bir çok Kolombiyalı erkek  ilk cinsel deneyimini 11 yaşında dişi bir eşekle yaşıyor, bunu ölene dek bir “ilişki” olarak sürdürüyor. Bu davranış normal sayılmakla kalmıyor, bir de destekleniyor! Genç eşleri gülümseyip “başka bir kadın olmadığı sürece istediği kadar eşekle olabilir” diyor. Genç erkekler “yüz eşekle oldum!” diye  övünüyor!

Donkey 18

Eşeklerle seks yapmanın suçlusu olarak Katolik Kilisesi görülüyor; çünkü bakire kızlarla evlenmesi gereken Kolombiyalı erkekler kutsal metinleri pas geçip hayvanlarla seks yapmayı yasaklayan pasajları atlayarak evlilik öncesi ve sonrası seks yapmanın yolunu buldular: eşeklerle.

Aşağıdaki video bir çok Kolombiyalı erkeğin cinsel yaşamını gözler önüne seren kısa bir belgesel.

İstismar edilenler sadece dişi eşekler değiller, erkek eşekler de eğlence endüstrisi ve porno film endüstrisinde seks kölesi olarak kullanılıyor. Kadınlar ve erkek eşekler arasındaki ilişkileri gösteren Tijuiana Eşek Showları on yıllar boyu standart bir mizah unsuru oldu, turistler buralara akın ederek show izlerken sarhoş olup çılgınlar gibi alkışlıyor.

Etiyopya’nın tahıl endüstrisinde eşekler

Etiyopya’nın tahıl endüstrisinde eşekler 7 saat boyunca 200 kg.dan fazla yükleri taşamaya zorlanıyor. Saatlerce güneşte, susuz, dinlenmeden, gölgesiz ortamlarda çalışmak zorunda bırakılıyorlar.

Donkeys 18

Eşekler canları çıkana dek çalıştırılıyor, bazen aşırı derece ağır tahıl yükleri altında dayanamayıp yere  çöküyor. Yorgunluktan bir daha ayağa kalkamıyorlar.

Tahıl endüstrisinde çalıştırılan bir eşeğin günü gece 03.00’de başlıyor, hayvana 200 kg yük yükleniyor. Eşekler bu yükle günde 30 kilometre yol yürümek zorundalar.

Tuğla Ocaklarında Çalışan Eşekler

Eşekler, sıpalar ve atlar her ringde 4,000-5,000 arası tuğla taşımak zorunda. Günde 14 ring yapılıyor. Yaz günü sıcaklık 50 dereceyi geçiyor.

Eşeklere aşırı yük yüklenmesinin bir çok sonucu var. Eşek sahipleri ailelerini beslemek için para kazanmak zorunda, bu yüzden eşeklerinin, sıpa ve atlarının sağlıklı olması şart, ama aşırı yük yükleme sonucunda eşeklerin vücudunda bir çok yara oluşuyor.

Donkey 14

Eşekler ağıla getirildiğinde, çok fazla yük taşımaları sebebiyle koşumları etlerine giriyor, özellikle bel çevresi büyük zarar görüyor, oysa bel çevresinde yara olmaması lâzım, sağlıkları için çok önemli bu.

Turistler mutlaka çok kötü koşullarda çalışan, kırbaçlanan, çok ağır tuğla, kum, gaz şişesi vb taşıyan eşekleri görmüşlerdir. Eşeklerin korkunç yaralarla, cahil sahipleri acımadan onları kırbaçlarken ayakları aksayarak çalıştığını görmek asla şaşırtmıyor insanı.

 Eşeklerle ilgili genel bilgi

Eşeklerin bilimsel adı Equus asinus asinus’tur. Eşek anırması 20 saniye kadar sürer, 3 kilometre uzaktan duyulabilir ( bu ara bir bilgi de İslam’dan: Kur’an’da yazdığına göre “seslerin en çirkini, eşeğin anırmasıdır”-Cem), büyük kulakları sebebiyle eşekler uzaklardan gelen sesleri duyabilirler. Büyük kulaklar eşeklerin kanını serin tutar.

Eşeklerde güçlü bir korunma duygusu vardır. Bir eşeği tehlikeli olduğunu hissettiği bir şeyi zorla yapmaya çalışmak, onu korkutmak gerçekten zordur; ancak eşeğin güvenini kazanan bir insan eşekten istekli ve güvenilir bir işçi elde edebilir. Eşekler oldukça zeki, arkadaş canlısı, oyuncu, öğrenmeye istekli, dikkatli canlılardır.

Eşekler 5,000 yıldır çalışıyor. Günümüzde eşeklerin yaklaşık %96’sı az gelişmiş ülkelerde en ucuz işgücü olarak kullanılıyor.

 Donkeys 12

Üniversitede Zulüm

Kahire Veterinerlik Fakültesi,  köpekler ve eşekler üzerinde korkunç deneyler yürüttüğü ortaya çıkınca  Kahire’deki Hayvanları Koruma Derneği tarafından mahkemeye verildi. İlk gizli çekim videosunda yavru bir eşeğe kasıtlı olarak elektrik verildiği görülüyor, bir diğer videoda ise köpeklerin bağlanıp dövüldüğü, ardından veterinerlik fakültesi öğrencileri deneye başlamadan bir kez daha dövüldüğü görülüyor.

Videolar Youtube’a konulunca büyük tepki oluştu, bir müddet sonra gene aynı üniversiteden bir başka fotoğraf geldi: bu sefer bir odada birbirlerine borularla bağlanmış eşekler görülüyordu.

Donkey 19

Üniversite dekanı Prof. Fathy Farouk yaptığı açıklamada vahşeti kınıyor ve işçilerin üzerine atıyordu. Hiçbir öğrenci ya da üniversite görevlisinin bu istismarda payı olmadığını söyleyerek sorumlu olanların cezalandırılacağını açıklıyordu.

Rodeolarda eşek istismarı

Kalabalıklar obez adam zavallı eşeğin sırtından yere düşünce kahkahalarla sarsılıyor, iki arkadaşı da hemen onu takip ediyor, hepsi de art arda eşeğin sırtına binmeye çalışıyor. Zavallı eşeğin arkası dayanamayıp çökünce, bacakları bükülünce obez adam domuz yağı küpü gibi yere yuvarlanıyor, kalabalık o zaman gülmekten kırılıyor.

Obez “sürücü”nün eşeğe binip binmemek gibi bir seçeneği vardı. Eşeğin hiç bir şey deme hakkı yoktu. Seyirciler deli gibi alkışlıyor, yeniden görmek istiyor. Onların da bu zulmü alkışlayıp alkışlamamak gibi bir seçenekleri vardı- ama “sonuçta aptal bir eşek o”. Eşeklerin bir eğlence biçimi olarak kullanıldığı Batı ve Avrupa dünyasına hoş geldiniz.

Reklâmlarda Kullanılan Eşekler

Eşekler korkunç eşek şakalarında istismar ediliyor (eşek şakası!!!!!) Sağlıklı eşeklerin köprülerden, uçurumlardan atıldığını, ateşe verildiğini vb gösteren bir çok video var.

Zenginlerin eğlencesi

Ermenistan’ın en zengin yurttaşının kendine ait hayvanat bahçesi var. Bu hayvanat bahçesinde aslanlar var ve bu aslanlar düzenli olarak eşekle besleniyor, adam da bir eğlence biçimi olarak eşeğin aslanlar tarafından parçalanmasını izleyerek keyif alıyor. Aşağıdaki videoda üstünlük eşekte, eşek aslanı altına almış ve ciddi ciddi aslanı öldürmeye çalışıyor.

Durum o kadar ciddileşmiş ki aslanın sahibi deliriyor ve  aslanın hayatını kurtarmak  için eşeğin vurulmasını emrediyor. Zavallı eşeğin ve aslanın durumu kötü, özellikle de eşeğinki. Defalarca vurulsa da eşek ölmüyor, dimdik ayakta duruyor, sanki herşey yolundaymış gibi. Videonun sonunda birisinin eşeği elinde bir dalla dürtüklediğini görüyoruz.

 Hayvanat Bahçelerinde canlı canlı Yenen Eşekler

 Aşağıdaki video İran Hayvanat Bahçesi’nde çekildi. Yüzlerce aile aslanların tutulduğu bölümde CANLI eşeklerin getirilmesini izliyor. Bu videoda eşek herşeyin tamamen farkında 16 dakika boyunca aslanlar kendisine saldırırken mücadele ediyor. İzleyenlerin şansına videoda ses yok. Eşeğin canlı canlı yenmesi yeterince kötü; ama bir çoğu çocuğuyla beraber oraya gelen yüzlerce ailenin sanki futbol izliyormuş gibi davranması ise bir başka canlıya empati gösterememeleri anlamında hem dikkat çekici hem de oldukça moral bozucu.

Kurtarılan bazı eşekler

Bir çok ülkede eşekler için çalışan iyi insanlar var. The Brooke ve Pegasus cephede eşekler için çalıştığı gibi eşek sahiplerini eğiterek eşeklerine daya iyi bakmalarını sağlamaya çalışıyor; böyle yaparak eşeklerin daha uzun süre eşek sahipleriyle olması da sağlanıyor, yani eşek sahipleri hem eşeğe hem de ailesine bakacak bir gelir elde edebiliyor böylece uzun vadede. Aşağıdaki video yavaş başlıyor ama mutlu sona ilerliyor:)

(The Brooke ile ilgili bazı yazışmalarda kuruluşun bu yaklaşımını eleştirenler de vardı; çünkü uzun vadede hayvanların çalıştırılmaması değil, daha iyi koşullarda çalıştırılması ile ilgili çalışmalar yapılıyor-Cem)

Sonuç

Bu yazıda anlatılan şeyler dünyanın her yerinde eşeklerin maruz bırakıldığı dehşetin çok küçük bir kısmı. Neredeyse her  ülkede eşeklerin bir şekilde istismar edildiğini görüyoruz. Tarih boyunca eşekler bir çok ülkeye savaşta hizmet etti, bugün bile savaş meydanlarında kullanıldıklarını görüyoruz. İnsanlarda eşeklerin kıymeti konusunda bir anlayış değişimi meydana gelmediği sürece onlara yönelik davranışlar değişmeyecek. Eşeğin zekâsı, sadakati ve cömert ruhunun takdir edileceği yerde aşağılayıp gülmek için bir nesneye indirgendiğini görüyoruz eşeklerin. Eşeklerin insanlar tarafından kelimenin gerçek anlamında ihanete uğradığını söyleyebiliriz.

Dünyanın her yerinde bir çok eşek kurtarma kuruluşu bulunuyor. Lütfen eşeklerin için bulunduğu durumu ve çaresizce ne kadar yardıma ihtiyaçları olduğunu düşünün. Lütfen kalplerinizi eşeklere açın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Michele Brown

 

Çeviri: Cem

İstismar, ihmâl ve seks köleliği : Eşekler” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.