200 Jain keşişi açlık grevine girdi, Palitana dünyanın ilk vejetaryen şehri oldu

Jainizm hem  dünyanın en eski dini, hem de bütün canlılara karşı şiddetsizliği öğütleyen bir inanç. Hindistan’da 5 milyon insan bu dine mensup.

Bir Jain keşişi olan Virat Sagar Maharaj “Dünyadaki herkesin- ister insan, ister hayvan isterse küçücük bir yaratığın- kendisine Tanrı tarafından verilen bir yaşam hakkı var. Bu hakkı onlardan nasıl alabiliriz? Bu gerçek her dinin kutsal kitabında, özellikle de Jainizm’de açıkça yazılmıştır” diyor.

Gujarat eyaletinde, dağlarda kurulmuş olan Palitana şehri Jain’in en kutsal şehirlerinden biri, buranın sakinleri şehirlerinde hiçbir öldürme eyleminin gerçekleşmesini istemiyor. Yakın zamanlarda 200 Jain keşişi açlık grevine girdi, şehrin baştan sona vejetaryen bölge ilân edilene dek ölüm orucu tutacaklarını açıkladı.

Jainistlerden biri olan Sadhar Sagar “Bu şehirde ete ulaşmak hep kolay oldu ama bu bizi dini inançlarımıza aykırı. Bu kutsal mekânda  vejetaryen kökenli olmak bütün yiyeceklerin yasaklanmasını istedik hep “ diyor.

Article illustrative image

İstedikleri oldu. 14 Ağustos’ta Gujarat hükümeti Palitana’nın “etsiz bölge “olduğunu ilân etti. Şehirde et ve yumurta satışı tamamen yasaklandı, ayrıca şehir sınırları dahilinde  hayvan kesimi yasa dışı ilân edildi.

Elbette bu vejetaryenler için bir zafer, ama başkaları için işlerin kötüye gitmesi demek. Nishit Mehru gibi balıkçıların tamamen işe son vermesi gerekti. Mehru “Palitana’da artık iş yapamıyoruz. Böylesine tek taraflı bir karar almamalıydılar. Eğer balık satamazsak nasıl yaşayacağız? Hükümet baskı altında bir takım kararlar vermemeli” diyor.

Diğer balıkçıları temsilen Valjibhai Mithapura adında bir balıkçı, olayı mahkemeye taşıdı. Mahkeme, eyalet hükümetinden yasağın doğru bir şekilde açıklanmasını talep etti. Açıklama sonrası yapılan düzenlemenin yasal olup olmadığına karar verilecek. Gujarat ulusalcı BJP Partisi tarafından yönetiliyor. BJP’nin lideri ise ülkenin Başbakanı Narendra Modi.

Palitana’nın nüfusu 65,000. Nüfusun %25’i Müslüman. Müslüman akademisyen Syed Jehangir Miyan yasağa karşı çıkıyor: “Bu şehirde yaşayan çok insan var ve nüfusun çoğunluğu et yiyor. İnsanların et yemesini yasaklamak haklarının ihlâli demektir. Biz bu şehirde on yıllardır yaşıyoruz. Birdenbire bütün şehre böyle bir yasak getirmek yanlış”.

http://www.worldcrunch.com/culture-society/in-india-the-world-039-s-first-vegetarian-city/india-palitana-food-meat-fish-gujarat/c3s17132/#.VDQvkPl_t8G

200 Jain keşişi açlık grevine girdi, Palitana dünyanın ilk vejetaryen şehri oldu” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.