Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde et yasaklandı

Indian Muslim butchers sell beef during the holy month of Ramadan in Hyderabad on August 4, 2011. Like millions of Muslim around the world, Indian Muslims celebrate the month of Ramadan by abstaining from eating, drinking, and smoking as well as sexual activities from dawn to dusk. AFP PHOTO / Noah SEELAM

Hindistan’ın finans başkenti Mumbai’nin de yer aldığı Maharashtra eyaleti et satışı ya da et bulundurmaya 5 sene hapis cezası vermek üzere eyalet  çapında et yasağını hayata geçirdi.

Eyaletin yeni  milli  Bharatiya Janata partisi idaresi tarafından da desteklenen et yasağı Hindistan’da et yemeyi yasaklamaya yönelik en sert girişimlerden biri, ülkede Hintlilerin çoğunluğu, özellikle de üst kastlarda yaşayanlar ineklere kutsal gözüyle bakıyor.

Bir çok Hindistan eyaleti inek kesimini yasaklayan ya da düzenleyen yasalarla dolu, ama inek kesimini yasaklayan eyaletlerin tamamı et ürünleri satmayı yasaklamıyor, başka eyaletlerden gelen etlerin tüketilmesine izin veriyor.

Maharashtra’nın yeni yasası sadece inek kesimini ve inek eti tüketimini yasaklamıyor, et bulundurulması da yasaklanıyor, evinde-mekânında hayvan eti bulunanlara kaçakçı muamelesi yapılacak. Yasa ayrıca en sert cezayı öngörüyor: hapiste 5 sene.

Yasa 20  önce geçmişti ama Hindistan başbakanı Pranab Mukherjee tarafından pazartesi günü yasal geçerliliğine kavuştu.

Yasakların Hindistan’ın Hristiyan ve Müslüman azınlıklarının – ve et yemeye yönelik  tabuları bulunmayan diğer grupların- önemli protein kaynaklarına ulaşmasına engel olacağı şeklinde eleştiriler var.

Hindistan’da bovin eti tüketimi- bufalo ve inek- son on yılda azaldı, sağcı Hindu gruplar alt kastlarda yaşayan Hinduların et yememesine destek verdi. Ancak et ithalatı artıyor, ve yılda 5 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Tarihçiler et tüketiminin sona erdirilmesine yönelik çabaların görece modern bir çaba olduğunu söyleyerek, bir çok eski Sanskritçe metinde et yemenin Hindular arasında da yaygın olduğunu iddia ediyor.

Et yasağı sosyal medyada büyük tartışma yarattı.

http://www.ft.com/cms/s/0/46149ada-c17e-11e4-8b74-00144feab7de.html#axzz3TMCco0eF

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.