Hayvan deneylerinin işe yaramadığını gösteren 33 sebep

Phil Haylock

(1) Hayvanlarda insanlarda görülen hastalıkların %2’sinden azı (%1.16) görülüyor.

(2) Huntingdon Life Sciences (dünyanın en büyük hayvan deneyleri laboratuarlarından-HLS) eski yöneticisine göre hayvan deneyleri insan sonuçları ancak ‘%5-25 arası “ bir uyum gösteriyor.

(3) Hayvan deneylerinden geçen ilaçların %95’i ânında faydasız ve insanlar için tehlikeli olduğu gerekçesiyle iptal ediliyor.

(4) Piyasadaki en az 50 ilaç laboratuar hayvanlarında kansere sebep oluyor. Kullanılmasına izin verilmesinin sebebi ise hayvan deneylerinin insanları etkilemediğinin kabul edilmesi.

(5) Procter&Gamble hayvan deneylerinde başarısız olmasına, yani farelerde tümöre sebep olmasına rağmen yapay misk kullandı. Şirket hayvan deneyleri sonuçlarının “insanları fazla bağlamadığı”nı ileri sürdü.

(6) “İnsanlar ve hayvanlar arasındaki fizyolojik ve anatomik farklılıklar sebebiyle” hayvan deneylerinin insanları yanlış yönlendirebileceği iddiasına katılıp katılmadıkları sorulduğunda doktorların %88’i ‘evet’ demiştir.

(7) İnsanlarda kansere neyin sebep olduğunu belirlemede farelerin ancak %37 etkisi var. Yazı tura atmak çok daha gerçekçi bir sonuç verebilir.

(8) Kanser araştırmalarında en çok kullanılan hayvanlar çoğunlukla kemirgenlerdir. Bu hayvanlarda insanlarda görülen kanser türü asla görülmez, mambranı etkileyen (akciğer kanseri) habis ur (carcinoma)görülmez. Onların sarkomu-habis uru kemiği ve dokuyu etkiler: ikisi birbiriyle karşılaştırılamaz.

(9) Deney sonuçlarının %90 kadarı insanlara uygulanamayacağı için kullanıma sokulmaz.

(10) Hayvan deneylerinden elde edilen sonuçlar laboratuar hayvanlarının beslenme biçimi ve gördüğü bakım gibi faktörler sebebiyle değiştirilebilir.

(11) Laboratuar hayvanları arasındaki cinsiyet farkları çelişkili sonuçlar yaratabilir. Bu durum insanlarda görülmez.

(12) İyileşmesi beklenen ve anestezi yapılmış hayvanların %9’u ölür.

(13) Vücuda alınan maddelerin yaklaşık %83’ü farelerde insanlardan farklı biçimde metabolize edilir.

(14) Surgam adlı ilacın üreticilerine dava açma girişimleri, tıp uzmanlarının tanıklığı sebebiyle başarısızlığa uğradı, çünkü uzmanlar hayvanlardan elde edilen verilerden yola çıkarak insan hastalarla sağlıklı bir bağ kurulamayacağını söylüyordu.

(15) Hayvan deneylerine göre limon suyu ölümcül bir zehirdir; ama arsenik, baldıranotu ve botulin oldukça sağlıklıdır.

(16) Genetiği değiştirilmiş hayvanlar insan hastalıklarına  model oluşturamaz. MDX faresi kas distorifisi için kullanılır, ama hayvanın kasları hiçbir tedavi görmeksizin kendiliğinden iyileşiyor.

(17) Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, düşüklerin %88’i hayvan deneylerinde güvenli olduğu kabul edilen ilaçların kullanımıyla meydana geliyor.

(18) Aynı araştırmaya göre, doğum kusurlarının %61’i hayvan deneylerinde güvenli olduğu kabul edilen ilaçların kullanılmasıyla meydana geliyor.

(19) Hastanedeki altı hastadan biri gördüğü tedavi sebebiyle yeniden hastaneye yatıyor.

(20) ABD’de yılda sadece 100 bin ölüm ilaç tedavisi sebebiyle meydana geliyor. Bir yılda 1,5 milyon insan ilaç tedavisi sebebiyle hastaneye yatırıldı.

(21) Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir araştırmaya göre çocukların aşılansalar bile 14 kat fazla kızamık olma riski taşıdığı ortaya çıktı.

(22) Hastaların %40’ı reçetesiz ilaç kullanımı sonucunda oluşan yan etkiler sebebiyle sağlık sorunları yaşıyor.

(23) 200,000’den fazla ilaç piyasada  ve bunların çoğu yasaklanmadı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sadece 240 ilaç gerçekten önem taşıyor.

(24) Alman doktorlar kongresinde ölümcül hastalıkların %6’sı ve organik hastalıkların %25’i ilaçlar yüzünden meydana geliyor. Ve bu ilaçların tamamı hayvanlar üzerinde deneniyor.

(25) Ektopik gebeliklere müdahale ameliyatları, dirikesim  yüzünden 40 sene gecikmiştir.

(26) Dirikesim Komisyonu’na göre (RCV- 1912) “anestezinin keşfinin hayvan deneyleriyle bir ilgisi yok”tur. Büyük doktor Dr. Hadwen “eğer hayvan deneylerine güvenilseydi…insanlar anestezi denen bu büyük lütûftan mahrum kalacaktı” demişti. Dirikesimci Halsey, Fluroxene’nin keşfini “hayvan verilerinin ne kadar yanıltıcı olduğunu en dramatik örneklerinden biri” olarak  tanımlar.

(27) Aspirin gibi, bir kalp ilacı olan digitalis, kanser tedavileri, insülin (hayvanlarda doğum kusurlarına sebep olur), penisilin ve diğer güvenli ilaçlar hayvan deneylerinde negatif sonuç vermiştir. Eğer dirikesimin sonuçları önemsenseydi bu ilaçların hepsi yasaklanırdı.

(28) Thalidomide üreticilerinin yargılandığı bir mahkemede üreticiler ancak bir çok uzman hayvan deneylerinin ilaç üretiminde güvenli bir kaynak olamayacağını söyledikten sonra serbest bırakıldı.

(29) Kan nakli hayvan deneyleri yüzünden 200 sene, kornea transplantları ise 90 sene gecikti.

(30) Kendilerine verilen bir çok Nobel ödülüne rağmen dirikesimcilerin ancak %45’i hayvan deneylerinin hayati bir önem taşıdığını düşünüyor.

(31) Hayvan deneylerinin yerini alabilecek en az 450 metod var.

(32) Dünyanın her yerinde her saniye, laboratuarlarda en az 32 HAYVAN, İngiltere’de her dört saniyede bir hayvan ölüyor.

(33) Araştırma Savunma Topluluğu Başkanına (dirikesimi savunan bir grup) hayvan kullanmadan tıpta ilerleme sağlanıp sağlanamayacağı soruldu. Cevabı şu oldu: “ İlerleme sağlanacağına eminim”.

http://www.animalliberationfront.com/Philosophy/Animal%20Testing/Vivisection/animaltests.htm

-Cem

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.