Kürk endüstrisi düşündüğünüzden çok daha kötü

Demand an end to fur farming in Finland/Vaadi Suomea kieltämään turkistarhaus

Heta Rousi

Finlandiya kürk çiftçiliğinin bitirilmesi için kendisine yapılan uluslararası baskıya nasıl bir tepki verecek? Bir çok Avrupa ülkesi kürk çiftçiliğini yasakladı ya da bu konuda bir takım kısıtlamalar getirdi, hayvanları koruma kuruluşları da endüstrinin hiçbir şekilde etik davranmadığını düşünüyor. Şu anda Finlandiya’da binlerce  kürk çiftliği var ve buralarda her yıl milyonlarca hayvan ölüyor. Finlandiya’nın en büyük kürk üreticisi Saga Furs, hem yerel hem de uluslararası pazarda güçlü bir konumda, özellikle Çin’de ve Rusya’da. Şirket  çiftliklerinin sertifikalı olduğu iddiasıyla insanları kandırıyor. Gerçek çok farklı.

Finlandiya dünyanın en büyük tilkive rakun köpekleri üreticisi , ayrıca en büyük mink üreticilerinden biri. Şu anda Finlandiya’da 965 kürk çiftliği var, her yıl 4,000,000 hayvan bu çiftliklerde ölüyor. Hayvanlar küçük tel kafeslerde korkunç koşullarda tutuluyor: kutup tilkilerinin tutulduğu tipik bir kafes 0.8 metrekare. Minklerin konulduğu kafesler ise 0.25 metre kare. Kafesler çoğunlukla pis; hayvanlar göz ve yüz enfeksiyonu, obezite, bacaklarda deformasyon gibi  bir çok hastalıktan acı çekiyor. Tipik bir kürk çiftliğinde 10,000 hayvan bulunuyor, ve bu çiftliklerde düzenli olarak 2 kişinin çalıştığı ve hayvanlara baktığı, genelde ailelere ait yerler oluyor.

Fin kürklerinin çoğu Çin ve Rusya’ya satılıyor. Endüstri Finlandiya’ya her yıl yaklaşık 354,000,000 -825,000,000 dolar arası gelir getiriyor. Saga Furs, Finlandiya’nın en büyük kürk satıcısı, ve şu anda kendilerinin  kurduğu bir sertifika sistemi sayesinde hayvanlara etik şekilde davranıldığını iddia ediyor, oysa hayvanlar sertifika sahibi çiftliklerde daha iyi koşullarda yaşamıyor. Kafes ebatları aynı, hayvanların en basit biyolojik ihtiyaçlarını karşılamalarına dahi izin verilmiyor. Hayvanlar genellikle 7 aylıkken öldürülüyor, tilkiler ve rakun köpekleri anal yoldan elektrik vererek, minklerse karbon dioksit kullanarak gaz odalarında öldürülüyor. Fin çiftçiler eğer Finlandiya’da kürk çiftçiliği yasaklanırsa o zaman Çin ya da Polonya gibi ülkelerde kürk çiftçiliğinin var olmaya devam edeceğini iddia ediyor. Ama söylemedikleri bir şey var: her  ülkede çiftçilik kendi pazarlama ve üretim araçlarını da sürdürüyor, böylece bir ülkedeki kürk çiftçiliği dolaylı olarak diğer ülkelerdeki kürk çiftçiliğini desteklemiş oluyor; kürk bir moda ürünü olarak pazarlandığı sürece kürk alan insanlar mutlaka olacak.

Finlandiya bir çok açıdan kürk pazarlarında anahtar rolünde, bu yüzden Finlandiya’da kürk üretimini yasaklanması dünyadaki kürk endüstrisinin gücünün azalmasını sağlar. Fin parlamentosuna verilmek üzere bir online kampanya hazırladık. Şu ana dek 188,000 imza toplandı. İmzalar bütün kıtalardan ve 100’den fazla ülkeden. 17 Mayıs’a dek 200,000 imza toplanmaya çalışılıyor.

İmza kampanyası:

http://www.thepetitionsite.com/814/930/957/demand-an-end-to-fur-industry-in-finland-now/

2,3,4 nolu fotoğraflar Heta Rousi’ye aittir.

Haber: https://www.thedodo.com/community/Heta_Rousi/pressure-is-on-finland-it-is-t-931847329.html

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.