AB, hayvan deneylerinin yasaklanma talebini reddetti

hayvan-deneyleri-ked

Avrupa Birliği Komisyonu, hayvan deneylerine toptan yasak getirilmesi talebini geri çevirdi. 1 Milyondan fazla imza toplanan talebin reddinin hayvan özgürlüğü savunucuları başta olmak üzere yaşam savunucularınca büyük tepkiyle karşılanması bekleniyor.

Komisyon, hali hazırda yürürlükteki düzenlemelerin hayvanların kobay olarak kullanılmasına sınırlama getirdiğini iddia etti.

AB’nin 2012’de yürürlüğe soktuğu “Vatandaş Girişimi” uygulamasıyla Avrupa vatandaşlarına en az 7 Birlik ülkesinde bir milyon imza toplanması halinde Komisyon’a başvurma olanağından yararlanmak için “Stop Vivisection – Viviseksiyonu Durdur” sloganıyla başlatılan kampanya için 1 milyon 170 bin imza toplanmıştı. Kapmanyada hayvanlarla yapılan deneylerin yasaklanması için yasal düzenleme talep edilmişti.

Tıp, genetik, farmakoloji (ilaç bilimi), kozmetik ve temizlik ürünleri gibi bir çok alanda hayvanlar üzerinde deneyler yapılıyor.

Hayvan deneylerine alternatif olarak yapay deri kulanılabiliyor. Ayrıca in vitro hücre kültürü ve bilgisayar simülasyonu gibi teknikler kullanılıyor.

Avrupa Birliği’nde 2013 yılında yürürlüğe giren düzenlemeyle hayvanlar üzerinde deney yapılan kozmetik ürünlerin Avrupa’da satılması yasaklanmıştı.

Haber ve resim : http://direnisteyiz.net/haber/ab-hayvan-deneylerinin-yasaklanma-talebini-red-etti/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.