Buruk bir zafer : Varşova-Polonya hayvanlı sirkleri yasaklıyor

800px-Ringling_brothers_over_the_top_tiger

Salı günü, Varşova (Polonya) Belediye Başkanı Hanna Gronkiewicz-Waltz sirklerde hayvan kullanmanın yasaklanacağını ilân etti. Belediye Başkanı Gronkiewicz-Waltz şehrin artık eğlence amaçlı terbiye edilmiş hayvanları kullanan sirklerin şehrin sınırlarından girmesine izin vermeyerek bu tür şirketlerin iş yapmasına destek vermeyeceğini belirtti. “İnsan ve hayvanlar arasında iyi ilişkiler kurmanın iyi bir örneğini oluşturmak istiyoruz, insanların eğlensin diye hayvanların kullanılıyor olması sadece Polonya’da değil bütün dünyada büyük tartışmalara sebep oluyor.

Polonya’da Wroclaw ve Slupsk gibi bir çok şehir Varşova’dan önce benzeri yasakları yasalaştırmıştı. Bu eylemler Polonya’da hayvan haklarının ilerleme kaydettiğini kanıtı olsa da belediye başkanı yasağın şahsa ait sirkleri kapsamadığını ve “kaplanların sadece hayvanat bahçesinde bulunacağını“ söylüyor. Hayvanat bahçeleri yabani hayvanlar için bir esaret mekânı olmaya devam ediyor.

Geçen yıl Meksika zebra, babun, deve, kaplan, aslan ve fil gibi yabanı hayvanların kayıtlı 200 sirkte kullanılmasını yasaklamıştı. Stateside, Ringling Bros, Barnum&Bailey Sirkleri de yakın zamanlarda ellerindeki filleri 2 yıl önce emekli etmeye karar vermeye niyetli olduklarını açıkladı, ancak fillerin gönderileceği “barınak” yine bir sirk şirketine ait.

Yazı ve resim:

http://vbetweenthelines.com/index.php/2016/01/22/victory-warsaw-poland-bans-animal-circuses/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.