Bir koyunun hayatını yaşamayı asla seçmezdiniz

photo: Jo-Anne McArthur

Robert Grillo

Arkana bakma. İleri bakma. Eğer 2013 yılında doğmuş bir koyunun hayatını hayal etmeyi deneseniz, siz daha doğmadan vücudunuza bir fiyat etiketi takmış hissiz, duyarsızlaşmış insanlarla rutin karşılaşmalar tarafından belirlenen bir hayat yaşadığınızı görürdünüz. İnsanlar sizi yapay olarak üretirdi. Üniversite genetikçileri vücudunuzun tüy üretimini “optimize” etmek için genlerinizle oynardı. Çiftçiler ailenizi parçalar ve çocuklarınızı çalardı. Postunuz, derinizi yara bere içinde bırakan ve kesin makineler tarafından kırkılır ve insanlar para kazansın diye satılırdı. Bedeniniz helal kesim yapılması için sizi canlı talep eden (yani kesim ânında tamamen bilincinizin yerinde olmasının istendiği) bir Orta Doğu ya da Asya mezbahasına satılırdı .

Şimdi uzun, dehşet verici ve tehlikeli bir seyahatle, sizin gibi diğerleriyle beraber, susuz gıdasız, sıkış tıkış dayanmaya çalışacağınız bir okyanus yük gemisine doğru götürülüyorsunuz. Eğer gideceğiniz yere vardığınızda, seyahat sırasındaki dehşet verici koşullar sebebiyle hastalanmışsanız ânında öldürüleceksiniz. Sizin, etinin değeri kilosundan belli olan diğer “sağlıklı” hayvanlara hastalık bulaştırmanızı istemiyorlar.

Değeriniz siz daha rahimdeyken çoktan belirlenmişti. Daha doğmamıştınız ama, geride bırakacağınız et ve postunuz dışında hiçbir değeriniz olmadığına çoktan karar verilmişti. His ve duyguları olan canlıların bir kazağa, atkıya dönüştüğü bir dünyada doğmayı isteyip istemediğinizi kimse sormadı size. Şu anda bildiğiniz şeyleri o zaman bilmiş olsaydınız, adaletin sadece gereksiz yere sömüren ve tahakküm edenler için geçerli olduğu bir insan dünyasında “öteki” olarak var olmayı ve doğmayı asla seçmezdiniz.

***

Yazı:

You Would Never Choose the Life of Sheep

Resim:

Jo-Anne McArthur weanimals.org

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.