Balinalar ve yunuslar gelecek yüzyılı göremeyecek

Okyanuslar tehdit altında! Balinalar ve yunuslar gelecek yüzyılı göremeyecek

Küresel ısınma, habitat yıkımı, aşırı avlanma, plastik kirliliği gibi insan faaliyetleri gibi olaylar nedeniyle okyanuslar büyük tehdit altında.

40 ÜLKEDEN KORUMA ÇAĞRISI
40 ülkeden 350’den fazla bilim insanı ve çevreci, balinaları, yunusları ve domuz balıklarını yok olmaktan korumak için küresel eylem çağrısında bulunan bir mektubu imzaladı.

YILDA SADECE 300 BİN BALİNA VE YUNUS YANLIŞ AĞA TAKILDIĞI İÇİN ÖLÜYOR
Söz konusu mektupta dünyanın çoğu yerinde balinaların ve yunusların; plastik kirliliği, aşırı avlanma nedeniyle habitat yıkımı, iklim değişikliği ve gemilerle çarpışma da dahil olmak üzere insan faaliyetlerinden kaynaklanan sayısız tehditle karşı karşıya bulunduğu ifade edildi. Bununla birlikte yılda yaklaşık 300 bin hayvanın balıkçılık ekipmanları ve ağlara yanlışlıkla takılmaları nedeniyle öldüğü vurgulandı.

GELECEK NESİLLER İÇİN ONLAR TARİHTE KALACAK
Araştırmacılar, “Bir dizi önlenebilir küresel yok oluşla karşı karşıyayız. Şimdi harekete geçmezsek, gelecek nesillerin bu zeki, sosyal ve ilham verici hayvanları deneyimleme şansından mahrum kalacağız” ifadelerini kullandı.

BAZI TÜRLERİN POPÜLASYONU 10’A KADAR DÜŞTÜ
Bununla birlikte, nesli tükenmekte olan türlerden Kuzey Atlantik balinasından doğada sadece birkaç yüz tane kaldığı ve California Körfezi’nde bulunan bir domuz balığı türü ”vaquita”nın sayısının ise 10’a kadar düştüğü belirtildi.

BAİJİLERİN NESLİ SANAYİ FAALİYETLERİ YÜZÜNDEN TÜKENDİ
Bilim insanları bu iki türün, Çin’de soyları kısa bir süre önce tükenen Baiji yunuslarının kaderine sahip olacağını düşünüyor. “Baiji”ler çok yakın bir tarihe kadar Yangtze Nehri’nde yaygın olarak görülüyordu, ancak artan endüstriyel faaliyetler nedeniyle nesilleri tükendi.

İngiltere, ABD, Meksika, Güney Afrika ve Brezilya’daki uzmanlar tarafından imzalanan mektup, bu “dramatik” düşüşlerin önlenebileceğine, ancak hükümetlerin tutumunun eksik olduğuna işaret ediyor.

BİNLERCE TÜR BAİJİLERLE AYNI KADERİ PAYLAŞABİLİR
Uluslararası Yaban Hayatı Koruma Derneği’nden Dr. Susan Lieberman, mektubu bilim insanlarının bu sorunları daha geniş çapta dile getirmelerine yardımcı olmak için imzaladığını söyleyerek, “Hükümetlerin bu ikonik türleri daha iyi korumak ve kurtarmak için ihtiyaç duyulan ilave eylemleri geliştirmesi, finanse etmesi ve uygulaması kritik. Yoksa binlerce tür baijilerle aynı sona sahip olacak” dedi.

Öte yandan, bilim insanları 90 balina, yunus ve domuz balığı türünün korunma ihtiyacını duyduğunu ve gelecek yüzyıla kadar bu canlıların neslinin tükenebileceğini açıkladı.

Haber ve resim: https://www.haber3.com/foto-galeri/haber/balinalar-ve-yunuslar-gelecek-yuzyili-goremeyecek-galeri-5557843

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.