Nepal’in Tuğla Ocaklarında Çalışan Eşekler

Tuğla ocakları Katmandu vadisini alev almış meşe ağaçları gibi süslüyor, onyıllardır yaptığı gibi kara dumanını püskürüyor. Ama biraz yakından bakınca bu fabrikaların sebep olduğu çevre felaketleri kadar ciddi ve rahatsız edici bir sahne görmek mümkün. İnsanı afallatan bir işkence ve istismar gözler önüne seriyor kendini.

Geleneksel tuğla ocaklarının sülfür dioksit emisyonu sebebiyle Katmandu Vadisi’nde en fazla kirlilik yaratan sebep olduğunu zaten biliyorduk. Ayrıca ağır metaller ve karbon emisyonları söz konusu olduğunda  tuğla ocakları, araç egzoslarından hemen sonra geliyor. Ayrıca tuğla fabrikalarının verimli üst toprağı kaldırıp değerli yeraltı ve yüzey suyunu çıkarması sebebiyle varolan kaynakları da sömürdüğünü öğrendik. Ancak tuğla ocaklarının sadece görünen kısmı bu.

Picture

Tuğla fabrikaları genellikle kamuoyundan gizli bir şekilde işler. Hiçbir denetmen bu ocakları ziyaret etmez, binlerce göçmen emekçinin ne halde olduğunu denetlemez ve hiçbir devlet organı orada çalışan , sayısı bini aşan eşeği, atı incelemez. Tuğla ocakları, insan ve hayvan emekçilerin konforlu ve depreme dayanıklı evlerimizi inşa ederken kullanılan tuğlaları üretmek için ter döktüğü yalıtılmış köyler yaratır.

Tuğla ocaklarındaki iş mevsimliktir, burada yoksul insanların en yoksulları çalışır. Tuğla kalıplama çalışması Kasım ayında başlasa bile insan ve hayvan emekçiler Ağustos ayında işe başlar. Taşeronlar, yani Naikiler, kaç kişi çalıştırılacağı üzerine tuğla ocağı sahipleriyle sözleşme imzalar. Taşeronlar avans dağıtarak Katmandu’nun en çaresiz insanların aklını çelmeye çalışır: Sarlahi’deki sel kurbanlarını, Dang’tan Tharus’u, Kavre ve Makwanpur’dan Dalitleri ve Rukum ve Rolpa’dan topraksızları çağırırlar. Hindistan’a ya da yurt dışına gidemeyenler Katmandu’nun tuğla fabrikalarında çalışırken bulur kendilerini. Naikilerden avans aldıktan sonra artık onlar bir şekilde ipotek altındadır: maaşları ancak tuğla mevsimi sonunda ödenecektir.

Picture

Şehir sağlığı ve beslenme konusunda çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan Chhimeki’nin yürüttüğü bir  çalışma, tuğla ocaklarında çalışan bütün işçilerin yoksulluk sınırının altında yaşadığını ve yetersiz beslendiğini ortaya koyuyor. Bihar-Hindistan’dan gelen ocak ustalarından farklı olarak Nepal’den gelen işçiler aileleriyle beraber kalıyor. Kadınlar ve çocuklar erkeklerin tuğlalara kalıp vermesi ve kurutmasına yardımcı oluyor.

Nepal Çocuk ve Çevre Sağlığı Kuruluşu, 60,000 çocuğun tuğla ocaklarında çalıştığını tahmin ediyor. Çocuklar günde 8-12 saat arası çalışıyor ve parça başı ücretlendiriliyorlar. Uzun çalışma saatleri ve son derece kirli çevre ortamı sebebiyle çocuklar hastalıklara yakalanabiliyor. Çocukların %85’i her mevsim en az bir hastalığa yakalanıyor.

Tuğla fabrikalarında aileleriyle kalan çocukların %85’i okulu bırakıyor. Bu çocukların yaşama ve çalışma koşulları en kötü çocuk işçiliği örneğini oluşturuyor. Tuğla ocaklarında çalışan çocukların neredeyse tamamı fabrika mülkünde yaşıyor. Geçici barınakları pişirilmemiş tuğlalardan ve oluklu çarşaflardan oluşuyor. Tuğla ocaklarının hiç biri filtremele sistemi kullanmadığı için çocuklar  toz parçacıkları ve ayrıca tuğlalardan kaynaklı dumandan meydana gelen nefes alma sorunları yaşıyor. Çalışan çocukların çok azı temiz içme suyu içebiliyor. Suyun tamamı sadece tuğla üretimi ve tuğla kalıplama için kullanılıyor. Sağlık tesisleri yok, ve bu durum daha fazla hastalık anlamına geliyor.

Katmandu Vadisi’nde çalışan eşeklerin durumu en az orada çalışan çocukların durumu kadar  karanlık. Atların, eşeklerin ve katırların tamamı Nepalgunj’dan getiriliyor ve artık tuğla üretiminin belkemiği haline geliyor, bu hayvanlar tuğlaları ocaklara getiriyor ve ocaklardan taşıyorlar.  Bu hayvanlara nasıl davranıldığını denetleyen hiçbir yasa yok, hiçbir devlet organı hayvanların ihtiyaçlarını temsil etmiyor.

Picture

Atlar sağlıklı besin, su, barınak, dinlenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor, sürekli aşırı yük taşıyor ve aşırı çalıştırılıyor. Yaralarına bakılmıyor; ağır yaralı eşekler ölüme terkediliyor. Hayvanlar bazıları altı yaşında olan çocuk bakıcıları tarafından sürekli dövülüyor

Animal Nepal 2008 yılında Lalitpur’da Çalışan Eşekler Programı’nı başlattı. Geçici tıp merkezleri kurarak ilk yardım çantaları dağıtıyor, fabrika ve hayvan sahiplerini eğitiyoruz. Hasta ve sakat hayvanlar için barınak kurduk. Şu ana dek Lalitpur bölgesindeki 500 kadar çalışan atın yaşam koşulları düzelme gösterdi, ancak hiç bir şey yapılamayacak derecede kötü bölgelere de denk geliyoruz. Son iki yılda artık yardım edemeyeceğimiz çok fazla sayıda eşeğin ölümüne tanık olduk; fabrika ve hayvan sahipleri bu ölümlere önceden hesabı yapılmış bir kayıp gözüyle bakıyor.

Picture

Bu dehşet verici istismar  döngüsünü sona erdirmek için bir şeyler yapılmalı, yapılabilir. Herkes kendi tüketici gücünü kullanarak bir fark yaratabilir. Tüketicilerin doğru seçimler yapmasını sağlamak için çevre koruma, çocuk hakları ve hayvan refahıyla ilgili bir dizi sivil toplum kuruluşu daha sorumlu bir tuğla üretim endüstrisi için el ele verdi. Bu kuruluşlar fabrikalara kırmızı, turuncu ya da yeşil damga dağıtacak bir sertifika sistemi başlatıyor. Çalışma yasalarına, çevre veya hayvan refahına aldırmayan tuğla ocaklarına kırmızı damga verilecek; iyileştirilmiş koşullara sahip ocaklar turuncu damga alırken iyi koşullara sahip ocaklar yeşil damga alacaklar.

Sertifika çalışmaları devam ediyor ama biz herkesi “yeşil ve temiz tuğlalar “ almaya çağırıyoruz şimdiden. Sorumluluk alan fabrikalar arasında VSBK tuğla ocağı da yer alıyor. Bu fabrikalar hem insanlara hem de çevreye dikkat ediyor. Buraaki işçiler sene boyu çalışıyor, fabrikalarda çocuk bakım merkezleri var, düzgün barınaklar, temiz içme suyu, tuvaletler, sağlık ve eğitim merkezleri yer alıyor. VSBK hayvan çalıştırmıyor.

Animal Nepal’in çalışan hayvanlar timi Lubhu, Lalitpur’daki New Bhairab tuğla farbikasında ciddi bir hayvan istismarına tanık oldu. Kelimenin gerçek anlamıyla ölümüne çalıştırılan bir eşek sırtındaki eyer yarası sonucu öldü. Yaralar öyle derindi ki hayvanın omurgası ortaya çıkmıştı!

Picture

Picture

Picture

 

 

Hindistan Eşek Barınağı’nda idari veteriner Ramesh Kumar böylesi bir istismara denk gelmediğini söyledi. “Katmandu tuğla fabrikalarında çalışan hayvanların yaşam  koşullarını görmekten büyük üzüntü duyuyorum, yaşama koşullarını iyileştirmek için elimden geleni yapmaya söz veriyorum” diyor Dr. Kumar. Aralık ayından bugüne 15 eşek ölmüş. Hayatta kalan 47 eşeğin %30’u eyer yaralarında, körlükten, kötü beslenmeden ve diğer yaralardan dolayı acı çekiyor.

Sadece Katmandu’da 125 tuğla fabrikası olduğunu,

Tuğla fabrikalarının sülfür dioksit emisyonları açısından bir numaralı kirlilik sebebi olduğunu,

Verimli üst toprağı kaldırıp yer altı ve yüzey sularını çıkardığını,

Bu fabrikaların 60,000 çocuk işçi ve 1,500 eşek/katır çalıştırdığını,

Çalışan hayvanların genel olarak yetersiz beslendiğini, aşırı yük taşıyıp aşırı çalıştırıldığını,

Animal Nepal’in çalışma alanının dışında kalan eşeklerin %85’inde açık yaraların olduğunu,

Eşeklerin büyük bölümünün susuzluk ve kötü beslenme sebebiyle acı çektiğini,

Eşeklerin günde 3,000-5,000 arasında tuğla taşıdığını ve 1,000 tuğla karşılığında insan işçilerle aynı ücreti aldığını,

Gençlerin ülkeyi terketmesi sebebiyle artık daha fazla hayvan çalıştırıldığını,

Gebe eşeklerin doğum anına dek çalıştırıldığını ve iyileşmeleri için sadece birkaç gün izin verildiğini biliyor muydunuz?

Lütfen imzalayın:

http://www.thepetitionsite.com/299/081/245/stop-abuse-against-brick-donkeys-in-nepal/

Animal Nepal’in “Tuğla ve Eşek” isimli kısa videosu. Altyazısı bulunmuyor.

Animal Nepal’in sitesi:

http://animalnepal.wordpress.com/

Animal Nepal Facebook sayfası

https://www.facebook.com/pages/Animal-Nepal/269798884479

Çeviriler occupyforanimals.org sitesindendir.

Çev.Cem

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.