#OCCUPY İNSANLIK : İNSANLIĞI İŞGAL ET!

Sun

Ölümünden önce yapılan o nadir söyleşilerden birinde Aldous Huxley’ye hayata yeni atılan genç insanlara ne öğüt vereceği soruldu. Huxley bir an düşündü, gülümsedi, ve bunu söylemekten utandığını  ama hayat boyu süren araştırmalarından; sanatla uğraşıp bütün klasikleri okuduktan ve bir çok kitabı kaleme aldıktan sonra önerebileceği en derin ve anlamlı öneri ve  öğütün şu olduğuna karar verdiğini söyledi: “biraz daha ince olmaya çalışın”.

Ancak gene de bu kederli, çivisi çıkmış dünyamızın içinde bulunduğu durumu düşününce daha nezaketi arzulamadan önce nezaketsizliği bitirmeye dikkat çekmemiz gerekiyor, zira  gaddarlık ve zulümün tamamen ortadan kaldırılması parçalanmış bir insanlıktan birleşmiş bir İnsanlığa doğru giden evrimimizde hayati bir önem taşıyor.

Muktedirlere gönderilen mesajın özü bu işte, bu mesajda belki de insan ırkının tarihindeki en yaygın adalet hareketinden söz ediliyor; insanlara kendi arzularının başkalarının ihtiyaçlarından daha önde geldiği illüzyonu içerisinde yaşamanın hem bir nezaketsizlik hem de meşru görülemeyecek bir haksızlık olduğu söyleniyor.

Biz insanlar adaletsizliği protesto etmek için dünyanın her yerinde şehirleri ve kurumları işgal ederken, belki de tam da şu an, karşı çıktığımız adaletsizliklere bir şekilde kendimiz katkıda bulunmaya devam ediyor muyuz diye sormanın tam sırası.

Biz ilerici düşünürler, her insanın- ırk, din, ulus, yaş, cinsiyet, ekonomik statü veya cinsel yönelimden bağımsız olarak- “öteki” olarak görülmeme ve öyle davranılmama hakkı olduğunu, zira bireysel farklılıklarımızın ötesinde hepimizin aynı olduğunu kavrayışımız sebebiyle gurur duyuyoruz ve duymalıyız da..

Hiç kimse aç, yalnız, kandırılmış, ezilmiş olmak,  korkmak istemiyor. Hepimiz sağlıklı, mutlu, takdir edilen, yaşamaktan dolayı içi kıpır kıpır insanlar olalım istiyoruz.

Acı ve zevk hislerine gelince, his ve duyguları olan canlıların hepsi birbirine benziyor ve biz – yani herkes için özgürlük ve adalete  inananlar- bu yüzden hangi koşullarda doğmuş olurlarsa olsunlar bütün insanların hakları için bir araya geliyor, yürüyor, yazıyor ve  sesimizi yükseltiyoruz.

Ama gene de, içimizdeki en ilerici insanlar bile, görünüşe göre hiç düşünmeden,  “öteki” olarak gördükleri canlılara karşı sürdürülen ağza alınamayacak denli korkunç adaletsizlikleri kabul ederek, onaylayarak, destekleyerek ve hatta alkışlayarak, his ve duyguları olan belli canlıları şefkat çemberlerinden dışlıyor ve bunu bu canlıların insan olarak doğmamaları sebebiyle yapıyorlar.

Ne yazık ki, hem üzücü hem de kaçınılmaz gerçek şu ; vegan olmayan her bir seçim milyar kere milyar adet masum, hassas, hisseden, nefes alan ve yaşayan her türden hayvanın köleleştirilmesine, işkence görmesine ve katledilmesine bir şekilde katkıda bulunuyor… bu dehşet verici üretim şu ya da bu şekilde dünya üzerindeki bütün ülkelerde günün her saati ve her ânında, küresel ölçekte hayata geçiriliyor.

İlginçtir ki; diğer türlü adil ve nazik olan, kendi üzerlerinde iktidar sahibi olanların sürdürdüğü adaletsizlikleri net bir şekilde böylesine görebilen  insanlar, çaresiz canlıların maruz bırakıldığı, tamamen insanların merhametine kalmış canlılara yapılan akla hayal gelmeyecek zulümlerin ortaya koyduğu bütün kanıtlara rağmen körmüş gibi davranıyor.

İnsanlardan “öteki” olarak gördüklerinin ezilmesi ve baskı altına alınmasını gerektiren zevklerden, konforlardan ve standartlardan vazgeçmelerini isterken biz kendimiz de aynı şeylerden vazgeçiyorsak, %1’e verdiğimiz hiçbir mesaj bundan daha ikna edici olamaz.

Kendimizinki dahil bütün adaletsizlikleri hakikatin ışığıyla aydınlattığımız andan daha samimi bir ânımız olabilir mi?

Hepimiz, bu tarihi dönüm noktasında, sadece bazıları için değil, birileri başkalarına acı çektirerek para kazanamasın diye, his ve duyguları olan bütün canlıların özgürlüğü ve adaleti için bir araya geldiğimizde artık gücümüzün zirve noktasındayız demektir.

gentleworld.org

Çev.Cem

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.