Hayvan Özgürlüğü ve Şiddet

Rod Coronado

Bu bildiri, hayvan hayatlarını ve hayvan yuvalarını kurtarmak için illegal eylemlere olan desteğimiz ve o eylemleri yönelik açıklamalarımız nedeniyle bir kez daha gündeme gelen gerginliklere cevap vermek içindir.

Hepimiz ALF, ELF ve Revolutionary Cells gibi grupların düşüncelerine ve eylemlerine katılmasak da bu grupların eylem ve stratejileri, hayvan istismarı ve çevresel yıkım felaketlerine karşılık vermek adına elinden gelen çabayı gösteren her türden meşru hareketteki düşünce ve kuramların sağlıklı bir tarzda ifade edilmesini sağladığı için saygıyı hakediyor. Yönetici elitlerin (beyaz, erkek, orta sınıf vb) ayrıcalık sahibi üyeleri tarafından ortaya sürülüp insanların cesaretini kırmak gibi bir amaç taşıyan tartışmalar, 19.yy’da insan özgürlüğü ve kurtuluşu eylemlerinin ezilmeyen grupların ahlâki hassasiyetlerini ve prensiplerini ihlâl ettiğinde kibar özgürlük karşıtı toplumlar tarafından öne sürülen argümanlara benziyor.

Bütün baskı altındaki canlıların özgürlüğüne giden yolda karşılaşacağımız tartışmaların ve sorguların bir kenara atılmaması gerekiyor, bu argümanları öne sürenler de hareket içinde “herkesten daha  iyi bildiğini” sanan bazı insanlar tarafından kınanmamalı.  Hareketimizdeki en taviz vermez seslerden bazılarının görüş ve düşünceleri halkın algı alanına girmiş durumda. Bu durum Paul Watson, Ingrid Newkirk ve David Foreman gibi insanlar bu tür düşüncelerin hiç popüler olmadığı bir dönemde kendi saflarımızdan gelen en şiddetli eleştirileri göğüsleyerek ifade ettiği için gerçekleşti.

Hayvan özgürlüğünü başarmak adına fiziksel şiddet kullanmanın gerekçesini de barındıran tartışmalar ahlâken bizimle eşit olduğunu savunduğumuz canlılara yönelik kendi çifte standartlarını ve  ikiyüzlülüğünü kabul etmesi gereken bir hareketin pratik ve ahlâki anlamda ilerlemesi demektir. Laboratuarlarda ve kürk çiftliklerinde acı çeken hayvanların aileleri kendi ailelerimizden keder ve acı hissetme anlamında daha az bir kapasiteye sahip değil. HSL’de (dünyanın en büyük hayvan denekleri tedarikçisi) veya Afganistan, Irak ve Küba’daki ABD kontrolündeki işkence ve sorgulama merkezlerinde işkence gören kendi çocuklarımız olsaydı peki?

Bu tür istismarlardan en çok sorumlu ülke olan Amerika’nın imtiyazlı kalbindeki hayvan hakları hareketi gerçekten bütün türler için eşit haklara benim gibi inanıyorsa o zaman fiziksel şiddet gibi taktiklerin tartışılmasını göz ardı edemez. Ötekilerin çektiği acıları dindirmek adına en iyi direniş modunu tartışırken bu tartışmaların sınırlandırılması ya da engellenmesi temsil ettiğimizi iddia ettiğimiz o canlıları aldatmaktır; John Brown, Frederick Douglass, Fransız Direnişi, Varşova gettosundaki Yahudiler gibi özgürlük uğruna silah kullanmayı savunanların kahraman ruhuna çelme atmak demektir.

Bizim mücadelemizin farklı olduğunu düşünmek naifliktir, hayvanların gerçek kimliğini anlayamamaktır, güzel gezegenimizi bunca zamandır şiddet ve savaşla kirleten o şeytani zalimlerin gerçek kimliğini anlamamaktır.

Irak’taki ABD sponsorlu son bulgular Dünya’yı ve hayvanları ezenlerin kendi türleri için bile sıfır merhamet ve şefkat kapasitesi sergilediğini bize hatırlatmalı. Eğer şiddet içermeyen taktikler bugün  bizim adımıza yürütülen bu tür vahşetleri durdurmaya yetmiyorsa o zaman hiçbir işe yaramayan bu taktikleri temsil ettiğimiz canlılar adına hem bir kenara koymalı hem de tarihsel olarak defalarca kanıtlandığı gibi, devlet güdümlü bu tür şiddetlere son vermek için farklı direniş bulvarlarını keşfetmeliyiz.

Son olarak şunları söylemek istiyorum: Jerry Vlasak gibi bu toplumun kendilerine verdiği herşeyi riske atarak toplumun hayata hürmet konusundaki ikiyüzlülüğüne karşı çıkan cesur insanların görüşlerine hem saygı duyuyor hem de onları takdir ediyorum. ALF ve ELF’in taktikleri böyle olmasa bile, silahlı şekilde direnmeye zorlanan yerli  bir ailenin torunu olarak şu anda artık bu türden taktikleri tartışmanın vaktinin geldiğini düşünüyorum.

Her zaman kendi ikiyüzlülüğümle savaştım, çünkü HLS’te işkence gören, başka bir şirketin ya da devletin ölüm odasında can çekişen benim oğlum olsaydı o zaman oğlumu kurtarmak için gereken bütün araçlara başvururdum, bu tür vahşetlerden sorumlu olan insanların bir daha böyle şeyler yapamaması için gereken bütün önlemleri alırdım.

Dünya ve Onun bütün hayvan halkları için…

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.