Veganizm Dogmatik Değildir

ALF

Bazen veganizmin dogmatik olduğu şeklinde şikayetler duyuyorum. Bu doğru değil. Veganizmin dayandığı “dogmalar”, Altın Kural ve mümkün olan en az zararı vermek ilkesidir. Her iki ilke de yorumlamada geniş bir alan imkânı sağlıyor.

Her vegan diğer veganların asla mükemmel olamayacağını bilir, o imkânsız ideale ulaşmaya gayret etmenin boşuna çabalamak olduğunu bilir. Dışarıda her yürüdüğümüzde böceklere basma ihtimalimiz var. Hayvanlardan elde edilen ürünlerin kullanımının kaçınılmaz ve her yere yayılmış bir pratik olduğu bir toplumda yaşıyoruz.

Veganizm bir düşünce yapısı daha çok; diğer yaşayan canlılara zarar vermekten kaçınmak için yapılan dürüst bir gayret .  Genel anlamda etik veganlar olarak diğer canlıların acı çekmesine sebep olmaktan kaçınmak adına çok büyük bir sorumluluğumuz var; söz konusu acı hem açık seçik ortada, hem yaygın, hem de  kolayca  önlenebilir bir acı.

Veganizm temel bir  prensip değil, bir yan dal gibi. Merhamet ve şefkatin bir uzantısı, dünyayla bir bağ; diğer canlıların canını yakmamak, onlara yardım etmek isteyen bir arzunun uzantısı.

Resmi Vegan Elkitabı (ki böyle bir şey yok, bu da veganizmin dogma olmadığının bir başka kanıtı) insanların uyması gereken kesin kurallardan bahsetmiyor. Her sabah işe giderken hızınızı azaltmanız gerektiğini söylemez size bu kitap, her an yoldan bir sincap geçecekmiş gibi hazır olmanızı söylemez. Çocuğunuzun odasında eşek arısı bulursanız ne yapmanız gerektiğini söylemez ama eğer yaşayan bütün canlılara sempati ve saygınız varsa, bir dost ve koruyucu olmak niyetindeyseniz, vicdanınız size barışçıl ve düşünceli çözümlere doğru yol gösterecektir. Kendiliğinizden vegan olacaksınız.

Temel olarak veganizm  bütün canlılara yönelik zararı minimuma, yardımseverliği ise maksimuma çıkarmak anlamında, “elinizden gelenin en iyisini yapın “der insanlara.

Hepimizin,  hemen şu anda, hiçbir bedel ödemeden , hayvanların çektiği ve hayâl bile edemeyeceğimiz orandaki acılarını azaltmak için yapılabilecek bazı şeyler olduğunu biliyoruz. Onlar bizim alışkanlıklarımız yüzünden acı çekiyorlar- bencil alışkanlıklarımız yüzünden- bu alışkanlıkları bir saniyede ortadan kaldırabiliriz.  Binlerce hayvanı fabrika çiftliklerinde ömür boyu yaşadıkları korkunç ızdıraplarından  korumak için hayatımızı yeniden biçimlendirirken hiçbir dogmaya ihtiyaç yok.

Veganizm Dogmatik Değildir” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.